‚Obviněna z novinářské činnosti‘. Novinářka, která natočila poslední video Navalného, je ve vazbě

Moskevský soud poslal na dva měsíce do vazby novinářku zpravodajského portálu SOTAvision Antoninu Favorskou, kterou vyšetřovatelé viní z účasti v extremistické organizaci. Konkrétně prý podle nich zveřejnila příspěvky na platformách Fondu boje proti korupci (FBK) zesnulého opozičního předáka Alexeje Navalného. Favorská obvinění odmítla.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj se objevuje na obrazovce prostřednictvím videopřenosu z trestanecké kolonie IK-6 ve Vladimirské oblasti během soudního jednání, kde se projednává jeho odvolání proti rozsudku v trestní věci týkající se mnoha obvinění, včetně vytvoření extremistické organizace, Moskva, Rusko 26. září 2023

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj se objevuje na obrazovce prostřednictvím videopřenosu z trestanecké kolonie IK-6 ve Vladimirské oblasti během soudního jednání, kde se projednává jeho odvolání proti rozsudku v trestní věci týkající se mnoha obvinění, včetně vytvoření extremistické organizace, Moskva, Rusko 26. září 2023 | Foto: Yulia Morozova | Zdroj: Reuters

Informovaly o tom weby Meduza a The Moscow Times, podle nichž Favorská natočila poslední známé video, na kterém je Navalnyj ještě živý.

Žurnalistka a fotografka Favorská (vlastním jménem Kravcovová) pokrývala soudy s Navalným v trestaneckých koloniích a natočila s ním poslední video na slyšení 15. února, kterého se účastnil prostřednictvím videospojení, píše Meduza.

Poté, co ruské úřady převezly hlasitého kritika Kremlu do trestanecké kolonie na Sibiři známé jako Poljarnyj volk, napsala reportáž z obce Charp, kde se věznice nachází.

Navalnyj zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii, která je pokládaná za jednu z nejdrsnějších ruských věznic. Podle úřadů zemřel náhlou smrtí poté, co se mu udělalo zle.

Víme, proč Navalného zabili právě teď. Měl být součástí výměny vězňů s USA, uvádí mluvčí zesnulého

Číst článek

Navalného okolí tvrdí, že za jeho úmrtím stojí – ať přímo či nepřímo – režim prezidenta Vladimira Putina. Kreml popřel, že by se na smrti Navalného podílel stát.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval Putinův režim především za korupci.

Od roku 2021 byl ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Až šest let vězení 

Favorskou bezpečnostní složky zadržely nejprve 17. března několik hodin poté, co položila květiny u Navalného hrobu. Soud ji pak poslal na deset dní za mříže na základě článku o neuposlechnutí policie, píše Meduza.

Když o 27. března z vězeňského zařízení odcházela, zadrželi ji znovu. Vyšetřovací výbor proti ní o den později vznesl obvinění související s účastí v extremistické organizaci, jak před několika lety ruský soud označil fondy a štáby spojené s Navalným.

Americký novinář je už rok držený v Rusku za špionáž ve vězení Lefortovo. Je známé jako mučírna z dob KGB

Číst článek

Vyšetřovatelé ji podle Meduzy viní ze zveřejňování příspěvků na platformách Navalného fondu. Tisková služba soudu uvedla, že novinářka je obviněná ze shromažďování materiálů, výroby a úpravy videí a publikací pro FBK.

Mluvčí Navalného Kira Jarmyšová na síti X reagovala prohlášením, že Favorská nic u FBK nezveřejňovala. „I když pomineme lživost obvinění, jeho podstata zůstává – novinářku obviňují kvůli novinářské činnosti,“ dodala.

Samotná žurnalistka rovněž vinu popřela. Ohradila se také proti rozhodnutí soudu vést líčení za zavřenými dveřmi. „Jsem zásadně proti uzavřenému procesu. Potřebujeme, aby média věděla, co se tady děje, z čeho jsem obviněna,“ řekla Favorská.

Podle serveru The Moscow Times také uvedla, že je souzena za článek o tom, jak ruská vězeňská služba „mučila“ Navalného. Pokud ji soud shledá vinnou z účasti v „extremistické“ organizaci, hrozilo by jí až šest let vězení, podotkl The Moscow Times.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme