Novinářky v Egyptě čelí brutalitě a sexuálním útokům

Otázkou, zda se mají novinářky vyhýbat konfliktním oblastem, se zabývá řada médií a vyzývá je k tomu i organizace Reportéři bez hranic. Nebezpečí nyní reportérkám hrozí především v Egyptě, kde pokračují demonstrace proti vládnoucí vojenské radě. Právě při protestech totiž byly v uplynulých dnech a týdnech sexuálně napadeny novinářky z několika zahraničních médií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty opět zaplavily Tahrír

Protesty opět zaplavily Tahrír | Foto: Tara Todras-Whitehill | Zdroj: ČTK

11. února 2011 podal egyptský prezident Husní Mubarak demisi a na káhirském náměstí Tahrír propukly mohutné oslavy. Jednou ze zahraničních novinářek, která o této události přímo z místa informovala, byla i reportérka stanice CBS Lara Loganová. Krátce poté se ale stala terčem brutálního útoku.

Zničehonic se na ni vrhl dav asi 200 mužů, kteří se ji pokoušeli znásilnit. Lauru Loganovou nakonec zachránili vojáci spolu s několika egyptskými ženami a trvalo dva měsíce, než o těchto hrůzných okamžicích byla schopná promluvit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Roberta Mikoláše o sexuálním napadání zahraničních novinářek v Egyptě v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Říkali ‚stáhněte jí kalhoty‘, já jsem proto křičela a myslela si, že přestanou, ale čím víc jsem křičela, tím byli zuřivější,“ vzpomínala v televizním pořadu 60 minut.

Tento případ ale bohužel nebyl výjimkou. Ve čtvrtek 24. listopadu byla sexuálně napadena Caroline Sinzová z francouzské televize France 3. Skupina mladíků z ní v centru Káhiry strhávala šaty, hrubě ji osahávala a málem ji umačkala. Trvalo tři čtvrtě hodiny, než se podařilo jí vyprostit a dostat do bezpečí.

Podobné negativní zkušenosti má i Američanka Mona Eltahawyová pracující pro agenturu Reuters, kterou pro změnu sexuálně obtěžovali egyptští policisté.

Na demonstracích hrozí nebezpečí

To, že ženy-novinářky to mají při informování z Egypta mnohem těžší než muži, potvrzuje přímo z Káhiry i spolupracovník Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

„Jednak z důvodu rostoucí nervozity bezpečnostního aparátu, což se týká všech zahraničních novinářů, a s tím může být spojená i intenzivnější šikana. A pak také z toho důvodu, že na těch demonstracích je opravdu tlačenice a velké množství lidí, z nichž zdaleka ne všichni mají jen dobré politicky motivované úmysly,“ řekl Štěpán Macháček.

Organizace Reportéři bez hranic už také proto vyzvala zahraniční média, ať raději do Káhiry posílají novináře-muže, s čímž některé stanice jen souhlasí.

„Do krizových oblastí jako je v současnosti například Egypt, Sýrie, bych především, pokud by to bylo potřeba, poslal novináře-muže, protože je přece jen věcí zkušenosti, které už máme. Víme, že ženy jsou vystavené velkému nebezpečí,“ uvedl šéf zahraniční redakce Slovenského rozhlasu Michal Michalčík.

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme