Noviny Daily Star zaplatí pokutu za neuposlechnutí pokynu soudu

Neuposlechnout pokynu soudu se nevyplácí, jak zjistila redakce londýnských novin Daily Star, když soud rozhodl uvalit na redakci velkou pokutu za zvřejnění jmen dvou známých fotbalistů v kauze týkající se obvinění ze znásilnění mladé anglické dívky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

noviny | Foto: Jan Rosenauer

Náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek telefonoval některé podrobnosti.

Tento poutavý případ se začal odvíjet koncem září loňského roku, kdy jedna sedmnáctiletá dívka prohlásila na policii, že byla v hotelovém pokoji v Londýně znásilněna čtyřmi muži. Dva z nich byli v novinách jmenováni jako hráči nejvyšší anglické fotbalové soutěže Carlton Cole a Titus Bramble.

Jako první uvedl jejich jména list Daily Star. Problém byl ovšem v tom, že britský tisk před tím dostal výslovný soudní pokyn, aby jména obviněných nebyla zveřejňována, dokud policie nedokončí identifikační proces čtyř obviněných, jejichž jména dívka sdělila policii. Jméno dotyčné dívky samotné se na veřejnosti neobjevilo nikdy, což byla součást její právní ochrany.

Případ nabyl na šťavnatosti, když vyšlo najevo, že dotyčná dívka se při policejní výpovědi přiznala, že v době údajného znásilnění byla podnapilá a prohlásila, že s jedním z obviněných měla pohlavní styk dobrovolně, zatímco znásilnění se dopustili ti další tři.

Když jsem si to přečetl v novinách, vzpomněl jsem si na paní Jiřinu Bohdalovou, která v české televizi v šedesátých letech vypravala tuto anekdotu: dáma telefonuje z hotelového pokoje řediteli a říká: "Pane řediteli, do pokoje mi vtrhli dva muži - žádám vás, abyste jednoho z nich okamžitě vyhodil!"

Nicméně zpátky do Londýna současnosti: Když policie dokončila identifikaci obviněných a výpovědi všech svědků, bylo oznámeno, že z toho žádný soud nebude, protože nebylo možné získat dost spolehlivých informací pro úspěšnou obžalobu.

Všichni čtyři obvinění důrazně prohlašovali, že se žádného zločinu nedopustili. Noviny Daily Star však byly shledány vinnými z pohrdání soudem tím, že neuposlechly pokynu, aby se jmenováním obviněných vyčkaly až do dokončení identifikačního procesu. Pokuta kterou redakce bude muset zaplatit podle informací BBC činí 60 tisíc liber.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme