Noviny o munici se sarinem

Světový tisk se zajímá o to, že v Iráku se našla první munice se sarinem, že Evropská unie bude předávat Američanům údaje o klientech leteckých společností a že by se Sonia Gándhíová mohla stát světově uznávanou političkou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ruský deník Vremja novostěj se vrací k víkendovému závěru Mezinárodního aerosalonu v Berlíně. Uvádí, že Moskva dodá v rámci vyrovnání dluhu České republice bojové vrtulníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podrobnosti z ruského listu má moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán.

Americké úřady potvrdily první objev zakázané chemické zbraně, všímá si nejnovějších událostí deník International Herald Tribune. Nálož naplněná smrtícím sarinem, která vybuchla poblíž amerického konvoje, představuje dlouho očekávaný důkaz, kvůli kterému Spojené státy zahájily v Iráku válku. Smrtící plyn byl ukryt v dělostřeleckém granátu, který pamatoval ještě doby Saddáma Husajna, informuje list. Při výbuchu byli jen lehce zraněni dva vojáci.

Je totiž pravděpodobné, že se dvě chemické látky tvořící základ sarinu v granátu špatně promíchaly. Účinky exploze proto nebyly tak hrozivé. Hans Blix, bývalý zbrojní inspektor, se nechal slyšet, že granát představoval nejspíše zbloudilou střelu. Nemůže proto být považován za důkaz, že Irák vlastní velkou zásobárnu podobných zbraní, píše se v deníku International Herald Tribune.

Prozatímní vláda může být výmyslem Washingtonu, Irák ale potřebuje něco, na čem může začít stavět budoucnost. Ať je to dobře nebo špatně, vláda tímto odrazovým můstkem je, komentuje dění v Iráku saúdskoarabský list Arab News. Vrah, který včera zaútočil na šéfa iráckých politiků, musel být přinejmenším blázen. Odpor Iráčanů směřuje většinou proti okupačním silám, ve skutečnosti si ale sami podkopávají nohy.

Izzadín Sálim je druhým členem vlády, který byl zavražděn, píše se v Arab News. Spojenecké armády sice posilují bezpečnost ostatních politiků, ale jak ukázal včerejšek, ani to nestačí. Nábor nových policistů a vojáků nedokáže potlačit bezpráví v Iráku. Dočasná vláda, která se ujme moci už za 43 dnů, určitě bude chtít, aby Američané zůstali v Iráku co nejdéle. Je totiž možné předpokládat, že po odchodu spojenců se objeví další vraždící blázni, domnívá se komentátor saúdskoarabského listu Arab News. Evropská Rada ministrů schválila smlouvu se Spojenými státy o předávání údajů o klientech leteckých společností. Podrobnosti přináší švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Dohoda byla uzavřena krátce poté, co Evropská komise vyjednala s americkými zástupci pravidla ochrany svěřených dat. S údaji by Američané měli zacházet podobně, jako nařizují směrnice Evropské unie.

Rada ani Komise v tomto případě nedbaly negativního postoje Evropského parlamentu, který na konci března předávání údajů o pasažérech odmítl. Poslanci ale mohou tuto otázku jen konzultovat, nemají právo o ní rozhodovat, připomíná švýcarský deník. Oproti původním požadavkům Spojených států si Unie prosadila menší počet zprostředkovaných údajů. Data o cestujících by rovněž neměla být uchovávána déle než tři a půl roku, dodává švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Ze Sonji Gándhíové nebude jen dobrá indická politička, v budoucnu vynikne i ve světových kruzích, domnívá se indický deník India Daily. Kofi Annan nedávno zmínil prázdná místa ve vedení OSN. A svět je lačný dobrých mezinárodních vůdců, kteří rozumějí nejen své, ale i ostatním zemím. Charismatičtí vůdci mění dějiny světa - jsou-li dobří, svět žije v míru. Sonia Gándhíová se může stát jedním z nich, uvažuje indický list. Její největší předností je, že se narodila v cizině. Indie pod jejím vedením může překvapit všechny. Hned ze začátku se lze jen podívat na problémy v Kašmíru. Stačilo, aby stanula v čele vlády, a kašmírští politici si nedovolí vyslovit kritiku její osoby. V budoucnu by proto mohla být schopna i vyjednávat mezi tak znepřátelenými stranami, jako jsou Izrael a Palestina nebo Čečensko a Rusko, zamýšlí se indický deník India Daily.

Petr Voldán, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme