Noviny se opět věnují Blízkému východu

Evropské deníky rozebírají možným příspěvek evropských zemí k vyřešení krize na Blízkém východě. Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung píše, že je pochopitelné, že žádná vláda zatím oficiálně nepřislíbila vyslání jednotek do chystané mírové mise do Libanonu, protože nepůjde o lehký úkol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britský deník Guardian si dnes posvítil na izraelskou politickou scénu - válka proti Hizbaláhu ji podle listu srovnala se zemí zrovna tak jako krajinu v jižním Libanonu. "Konsensus, který byl základem izraelské politiky od doby, kdy selhaly dohody z Osla, byl vážně poškozen. Možná dokonce nenapravitelně," soudí Guardian.

"Nešťastné výsledky kampaně v Libanonu" mohly podle deníku být vyváženy, pokud by se vážně usilovalo o mír se Sýrií. Jenže - jak Guardian dodává - to by stejně nevyřešilo problém Gazy a Západního břehu Jordánu - tedy palestinských území. "Dříve nebo později Izrael bude muset znovu zahájit vyjednávání s Palestinci, ať už to bude pro mnoho Izraelců jakkoli nepříjemné," uzavírá britský Guardian.

Rakouský deník Der Standard rozebírá životnost stávajícího příměří v Libanonu. To nejlepší, co se o něm podle listu dá říci je, že stále ještě platí. Deník varuje před otevřenou mocenskou hrou, kterou nyní na severní hranici Izraele hrají tradiční nepřátelé této země - Sýrie, Írán a Hizbaláh."

Izraelský deník Haaretz doplňuje, že bez prvotřídní armády, která je schopna utkat se kdykoliv s nepřítelem, nemá Izrael šanci na přežití. A jak list poznamenává, tento názor sdílejí bez rozdílu oba názorové proudy v Izraeli - jak ti lidé, kteří se domnívají, že by se Izrael měl stáhnout ze všech území okupovaných v roce 1967, tak ti, kteří si myslí, že by Izrael neměl ustoupit ani o píď.

Není to ani týden, co na britských - i evropských - letištích zavládl po zmařeném teroristickém útoku nebývalý chaos. Včera se objevily informace o tom, že tisíce cestujících kvůli bezpečnostním opatřením stále postrádají svá zavazadla. Co na to britské deníky?

Zmatek na letištích po čtvrtečním odhalení teroristického spiknutí si vybralo za téma hned několik britských komentátorů, z deníků cituje spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek:

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: TISK

Lenka Kabrhelová, Miluška Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme