Noviny v USA hodnotí postoj Čechů k radaru

Jednotky Spojených států v Iráku. To je téma, které dnes rozebírají komentátoři většiny deníků ve světě. Novináři ve Spojených státech se zase vracejí k americké radarové základně. Zaujala je zpráva o tom, že padesát českých osobností poslalo dopis do parlamentu a také prezidentu republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Američtí komentátoři hodnotí, co si o radaru myslí obyvatelé Česka a také politici opozičních stran. Třeba deník Washington Post konstatuje, že umístění základny by měli schválit lidé v referendu.

Autor článku k tomu dodává: Washington by se měl snažit aby lidé s radarem souhlasili. Vláda se totiž může lehce změnit. A názor české opozice je úplně jiný než postoj kabinetu, konstatuje Washington Post.

Prezident Spojených států George Bush oznámil, že zatím nemá v plánu určit datum pro stažení amerických jednotek z Iráku. Jenže členové Sněmovny reprezentantů si myslí něco jiného. Navrhují, aby vojáci byli doma v dubnu příštího roku.

Komentátoři ve Spojených státech kKonstatují, že názor sněmovny reprezentantů není moc důležitý. George Bush totiž může zákony vetovat. Třeba deník New York Times tvrdí: Prezident a členové jeho kabinetu by si měli obléct uniformu a vyrazit do Iráku. A jestli k tomu nemají odvahu tak je čas uznat, že Spojené státy prohrály. Bílý dům by měl dát povel k odchodu z této země, uzavírá list New York Times.

Komentáře amerických novinářů jsou už delší dobu podobné. Jak ale na zprávu zareagovala média na Blízkém východě? Tamní komentátoři se s těmi ve Spojených státech shodnou, alespoň v otázce Iráku. Jeden z redaktorů stanice Al-Džazíra tvdí: Spojené státy by měly uznat že ztratily autoritu a tím i šanci rozhodovat o dalším vývoji v zemi.

Dění v Iráku komentuje také arabský deník Haját. Ten kritizuje hlavně bombardování některých měst. List cituje poradce iráckého premiéra Abdalkarima Bachátího, podle kterého se týká bombardování Bagdádu a jihu Iráku.

Haját, v překladu život, také hodnotí možný odsun jako šanci nové americké strategie. Řešením není vypracování časového harmonogramu a ani dohodnout se se Sýrií a Íránem na pomoci z jejich strany. Naopak řešením je dát právě odchodem příklad Iráku a sousedním zemím, že si své problémy musí řešit především sami a přitom se opírat o vlastní síly.

Z Iráku neexistuje pro Spojené státy žádný čestný odchod. Po individuálním rozhodnutí USA o invazi a ve chvíli, kdy považuje důležité země v tomto regionu za státy napomáhající terorismu. Mají před sebou dvě varianty - buď v podstatě zahájit novou válku a zvýšit sílu svých sil o statisíce mužů, což by vyžadovalo zavést povinnou vojenskou službu, anebo stáhnout jednotky na jejich domovské základny a přehodnotit novou strategii, soudí ve svém dnešní vydání celoarabský deník Haját.

Komentátory v Jižní Koreji zaujala zpráva, že policisté chtějí využívat klonované psy. Mají pomáhat při hledání drog a zbraní na hranicích. Vědci už od celníků dostali buňky vzácných plemen psů, které mají naklonovat.

Deník Korea Times upozorňuje na to, že by lidé měli začít brát vážně možnost zneužití klonování. V komentáři tvrdí: Politici by měli schválit zákony na ochranu DNA všech tvorů, včetně lidí. Každý by měl mít třeba právo na to, aby si nechal sebe a své děti patentovat. Jinak hrozí, že budeme brzo potkávat na ulicích své vlastní klony, spekuluje list Korea Times.

Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme