Novodobí otroci z Vietnamu pěstují v Británii proti své vůli nelegálně konopí

Obchodování s lidmi a pěstování konopí. Dvě nelegální aktivity, které jsou navzájem propojené. Kvetou v Česku i ve Velké Británii. Zločinecké skupiny spolu úzce spolupracují a společným jmenovatelem je přitom vietnamská komunita.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pěstírně bylo 1618 rostlin

V pěstírně bylo 1618 rostlin | Foto: Policie ČR

Vyděšení mladí lidé zavření nebo dokonce zazdění i řadu měsíců v otřesných hygienických podmínkách. Takový obrázek se docela často nabízí policistům, když odhalí pěstírnu konopí. Fenomén, známý z České republiky, zakořenil v mnohem větším měřítku i ve Velké Británii.

Mezi zločineckými gangy v obou zemích přitom existuje spojení, které se týká také obchodování s lidmi. Právě novodobí otroci, často mladí Vietnamci, se přes Česko pašují do Británie a tam proti své vůli pěstují konopí.

„Když jsme vstoupili do domu, ucítil jsem neznámou silnou vůni. Pomyslel jsem si, co to asi je. Divil jsem se, proč tu mají rostliny vevnitř, když doma ve Vietnamu všechno pěstujeme venku. Řekli mi, abych se moc neptal. Pak zamkli a já se nemohl dostat ven."

Přehrát

00:00 / 00:00

Obchod s marihuanou a vietnamskými zahradníky. Připravila Daniela Vrbová.

Mladý Vietnamec figuruje v soudním spise a reportáži novináře Simona Israela jako „T.“. Když ho policie našla v pěstírně konopí v londýnské čtvrti Harrow, byl věkem ještě dítě. Rodnou zemi opustil, když mu bylo 14.

Přesto T., v britské drogové terminologii „zahradník“, dostal za výrobu omamných a psychotropních látek dvouletý trest. Z vězení ho letos v červnu dostal až revoluční verdikt londýnského odvolacího soudu.

„Soud velice jasně stanovil, že oběti obchodu s lidmi jsou oběti trestného činu. A tak je s nimi potřeba zacházet. Je to hodně důležitý rozsudek. Uznává, že tady tento problém existuje. Pro policii je poměrně jednoduché odsoudit někoho, koho najdou v pěstírně, než se zabývat velkou organizovanou skupinou, která je za tím,“ říká Klára Skřivánková z nevládní organizace Anti-Slavery, která bojuje proti obchodování s lidmi.

„Tento rozsudek bere v potaz novou evropskou směrnici, která vstoupila v platnost v dubnu letošního roku. Specificky jmenuje obchod s lidmi za účelem nucené kriminality. A také zcela jasně zmiňuje, že oběti obchodu s lidmi by neměly být trestně stíhány,“ dodává Skřivánková.

Odhalí se jen zlomek pěstíren

V Británii loni našli 96 Vietnamců, věkem ještě dětí, které byly do země propašovány coby moderní otroci.

„Ve Vietnamu jsou zadluženi, potřebují splácet dluh, posílat peníze rodině. A vzhledem k tomu, že práce tady už poslední dobou pro ně moc není, hledají cokoliv. Kývnou i na nabídku, která je podezřelá,“ popisuje případy novodobých otroků, kteří nezřídka putují po trase Vietnam – Česko – Velká Británie, pracovník organizace La Strada, která pomáhá vykořisťovaným osobám.

„Vypadá to, že v pěstování konopí hrají v Británii pořád prim vietnamské zločinecké skupiny. Tenhle fenomén zřejmě začal na přelomu tisíciletí v Kanadě, v Britské Kolumbii. Vietnamci zdokonalili technologii hydroponního pěstování konopí pod střechou, za intenzivního svícení. Technologii se jim pak podařilo vyvézt do různých částí světa," popisuje expert britského nevládního sdružení Drugscope Harry Shapiro.

Mezi lety 2011 a 2012 se v Británii podařilo odhalit 7865 pěstíren konopí. Nejspíš jde pořád jen o zlomek jejich skutečného počtu. Vypovídá to třeba zjištění energetického regulátora Ofgemu. Podle něj se ročně ve Spojeném království ukradne elektřina za v přepočtu šest miliard korun, přičemž třetina jde prý na provoz pěstíren konopí.

Dosud největší pěstírnu marihuany v Česku odhalili policisté v Karlovarském kraji | Foto: ČTK

„Jsou nějaké mezinárodní sítě, které zajišťují vybavení pěstíren, kompletní servis a potom i realizaci zisků,“ informuje pracovník La Strady. V posledních letech se v Británii zlepšila informovanost veřejnosti o problému v podobě velmi nenápadných pěstíren. Lidé jsou teď podle Harryho Shapira mnohem bdělejší:

„Pošťáci, mlékaři, dodavatelé elektřiny a plynu, sousedé, realitní kanceláře nebo majitelé nemovitostí. Všichni teď mají mnohem větší přehled. Nedávno jsem ale byl na večeři s přáteli. Hned vedle nich, v sousedním domě odhalili pěstírnu konopí. Neměli absolutně tušení, že se tam něco takového děje. Sice tam skoro neviděli nikoho přicházet nebo odcházet, ale v předměstské oblasti je to dost běžné."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme