Austrálie řeší, zda kvůli požárům pořádat novoroční ohňostroje. Metropole Canberra ho již zrušila

Australská metropole Canberra kvůli trvajícímu suchu a požárům zrušila novoroční ohňostroje. Ohně, s nimiž se Austrálie potýká několik týdnů, už zabily deset lidí a zničily zejména na jihovýchodě země tisíc domů. Nejhůře postižený je stát Nový Jižní Wales, kde nyní hoří na stovce míst a 43 z těchto požárů stále nejsou po kontrolou.

Aktualizováno Canberra (Aktualizováno: 16:18 30. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loňský novoroční ohňostroj v Sydney | Foto: David Gray | Zdroj: Reuters

Na dvojnásobek běžných letních hodnot se vyšplhala teplota v Tasmánii. V jejím středisku Hobartu v pondělí naměřili 40,8 stupně Celsia. Meteorologická služba oznámila, že půjde o prosincový rekord. Podle meteorologa Luka Johnstona přivádí horký vzduch do Tasmánie z kontinentu silný severní vítr. V Hobartu bývá v tuto roční dobu v průměru 20 stupňů Celsia.

V Sydney, které je hlavním městem Nového Jižního Walesu a jež několik týdnů dusí požáry v blízkém okolí, se rozhořela debata o vhodnosti pořádat novoroční ohňostroj. Městská rada k němu dala souhlas, ale hasičská služba upozornila, že pokud bude vyhlášen stav katastrofy, bude ohňostroj zrušen.

Jižní Austrálie vydala kvůli horku nejvyšší stupeň varování. Vedra mohou vést k dalšímu šíření požárů

Číst článek

V Sydney jde o oblíbenou atrakci, která do tamního přístavu přiláká i milion lidí a ekonomice státu přináší značné peníze. Podívanou v Sydney každoročně v televizích na celém světě sleduje miliarda lidí.

Premiér Scott Morrison v neděli prohlásil, že by se ohňostroj konat měl, protože tím dá Austrálie najevo svou odolnost. Vicepremiér Nového Jižního Walesu John Barilaro je ale toho názoru, že by ohňostroj měl být zrušen. „Riziko je příliš velké a musíme brát ohled také na vyčerpané dobrovolníky,“ řekl s připomínkou lidí, kteří se podílejí na hašení požárů. Předměstí Parramatta na západě aglomerace Sydney se rozhodlo svého ohňostroje vzdát.

Pod petici požadující zrušení ohňostroje s tím, že ušetřené prostředky by posloužily k hašení požárů, se podepsalo už čtvrt milionu lidí, uvedl server BBC News.

Deset ztrát na životech

Také úřady v Canbeře ohňostroj zrušily a organizátoři novoročních oslav upozornili, že zrušeny mohou být i venkovní koncerty.

Velké problémy jsou dál kvůli nekontrolovaným požárům i ve státě Viktorie. V jeho hlavním městě Melbourne je v pondělí 41 stupňů Celsia a úřady nařídily evakuaci tisíců lidí. V turisty navštěvované oblasti East Gippsland na východě státu se evakuace týká 30 000 lidí. Andrew Crisp z úřadu pro mimořádné události řekl, že ti, kdo příkazu k evakuaci neuposlechnou, se mohou ocitnout v situaci, kdy už nebudou moci uprchnout a nebude možné jim pomoci.

Ve státu Nový Jižní Wales přišel o život dobrovolný hasič a další dva utrpěli popáleniny poté, co se v prudkém větru převrátil jejich kamion, zatímco se pokoušeli uhasit plameny u města Albury. Podle BBC je to třetí dobrovolný hasič, který zahynul v této sezoně požárů. Dva jiní dobrovolní hasiči, oba otcové malých dětí, zemřeli 19. prosince při hašení požáru poblíž Sydney. Celkově si od září požáry vyžádaly deset životů, zničily tisícovku domů a poničily plochu tří milionů hektarů, odpovídající rozloze více než třetiny Česka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme