Hněv, zklamání, brexit i zeď. Přečtěte si, o čem mluvili v novoročních projevech světoví politici

Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron mluvil o hněvu, který letos vyplul na povrch, německá kancléřka Angela Merkelová přiznala, že její vláda letos zklamala mnoho Němců. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval Rusy k milosrdenství a jednotě, britská premiérka Theresa Mayová naléhala na poslance, aby podpořili dohodu o brexitu. Přečtěte si, o čem mluvili ve svých novoročních projevech světoví politici.

Paříž/Berlín/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová, Emmanuel Macron, Vladimir Putin a Kim Čong-un během svých novoročních projevů | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Reuters

Francie: Macron o lekci roku 2018

Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu na konci roku 2018 | Foto: Michel Euler | Zdroj: Reuters

Ve Francii se v uplynulém roce podle prezidenta Emmanuela Macrona objevil hněv namířený proti nespravedlnosti, proti „někdy nesrozumitelnému“ směru, jakým se ubírá globalizace, proti administrativnímu systému, který se stal příliš komplexním a který postrádá laskavost, i proti hlubokým změnám ve společnosti, které se dotýkají identity.

Protesty „žlutých vest“ pokračují šestou sobotu v řadě. Účastnilo se jich 38 tisíc lidí

Číst článek

„Tento hněv nám ukázal jednu věc: Nerezignovali jsme,“ řekl Macron. „Naše země chce budovat lepší budoucnost... To je v mých očích lekce roku 2018,“ dodal.

Výsledky reforem, které vláda zavedla na počátku svého pětiletého mandátu, nemohou mít podle prezidenta okamžité výsledky.

„Netrpělivost“, kterou podle svých slov s občany sdílí, není důvodem pro to, aby byly tyto reformy zrušeny.

Macron apeloval na občany, aby neztráceli naději „v nás jako národ, v naši společnou budoucnost, v náš evropský sen“.

Německo: Merkelová o odcházení a novém začátku

Německá kancléř Angela Merkelová v projevu na silvestra 2018 | Foto: John Macdougall | Zdroj: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová ve svém novoročním projevu, který přednesla v pondělí večer, uvádí, že Německo bude příští rok nadále prosazovat řešení globální problémů a celosvětově převezme větší zodpovědnost.

Z ‚Kohlovy dívenky‘ nejmocnější ženou světa. Angela Merkelová po 18 letech končí v čele CDU

Číst článek

Kancléřka ve svém projevu uznala, že její vláda letos zklamala mnoho Němců, usiluje však o opětovné spojení země.

Dodává také, že koncem října připravila půdu pro „nový začátek“, když oznámila, že nebude usilovat o funkci kancléřky pro páté funkční období.

Významnou část svého projevu pak Merkelová věnovala obhajobě mnohostranného přístupu ke globálním problémům.

Podle svých slov je Merkelová také odhodlána učinit Evropskou unii silnější a schopnou přijímat rozhodnutí. S Británii pak chce udržovat úzkou spolupráci, navzdory jejímu odchodu z EU.

USA: Trump o potřebě pohraniční zdi

Americký prezident Donald Trump popřál lidem na twitteru ve videu od Bílého domu. „Bude to složitý rok, ale skvělý,“ řekl prezident. „Nikdy tu nebyla vláda, která by v prvních dvou letech udělala víc než Trumpova,“ pochválil svůj kabinet.

Ekonomice se podle Trumpa daří skvěle, mzdy se zvedají, zemi se daří uzavírat obchodní dohody. Prezident připomenul i vypovězení jaderné smlouvy s Íránem nebo historickou schůzku se severokorejským diktátorem.

„Potřebujeme hranice. Pokud nemáte hranice, nemáte zemi,“ dodal pak s tím, že v zemi nechce ilegální imigranty a pochválil pohraničníky. „Ale nikdy to nebude perfektní, pokud nemáte zeď. Musíme mít zeď jako součást pohraniční stráže,“ řekl Trump.

Rusko: Putin o potřebě semknutí Rusů

Ruský prezident Vladimir Putin při novoročním projevu | Foto: Mikhael Klimentyev | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin v novoročním projevu apeloval na jednotu a semknutost Rusů v příštím roce. Doporučil jim, aby se místo na pomoc zvenčí spoléhali na vlastní síly.

Vladimir Putin upozornil, že Rusko nikdy nemělo a nebude mít žádné pomocníky, a proto by ruští občané měli vytvořit jednotný, semknutý a silný tým. Ruským občanům Putin popřál radosti a blahobytu a Rusku mnoho úspěchů a prosperitu.

Británie: Mayová o brexitu a těžkém období

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová v silvestrovském projevu naléhala na poslance, aby podpořili dohodu o brexitu, kterou s Bruselem vyjednala. Informovala o tom agentura Reuters.

„Nový rok je čas, kdy se lidé dívají vpřed, a rok 2019 v Británii otevře novou kapitolu. Dohoda o brexitu, kterou jsem vyjednala, splňuje (přání) britských voličů a členové parlamentu budou za několik týdnů stát před důležitým rozhodnutím,“ uvedla Mayová.

Pokud dohoda o brexitu parlamentem projde, Británie „překoná těžké období“ a bude se moci soustředit na vnitrostátní problémy, například na nedostatek bydlení a kvalifikovaných pracovníků či na posílení ekonomiky, dodala britská premiérka.

KLDR: Kim o ochraně suverenity

Severokorejský diktátor Kim Čon-un v novoročním projevu | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Podle novoročního projevu diktátora Kim Čong-una se chce Severní Korea stále zbavit nukleárních zbraní. Pokud ale budou Spojené státy klást jednostranné požadavky, mohla by být nucena hledat „novou cestu“. Kim blíže neurčil, o jakou cestu se jedná.

‚Lepšolidé, špionománie.‘ Přečtěte si celé vánoční poselství prezidenta Zemana

Číst článek

Vůdce totalitárního režimu dále řekl, že denuklearizace Korejského poloostrova by probíhala rychleji, pokud by Spojené státy upustily od sankcí uvalených na Severní Koreu. Dodal, že je připraven kdykoliv se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem setkat.

Severní Korea nebude mít nicméně „jinou možnost, než hledat novou cestu, aby ochránila svou suverenitu“, pokud Spojené státy „špatně odhadnou trpělivost našeho lidu, budou nám něco vnucovat, budou pokračovat v sankcích a vyvíjet tlak, aniž by splnili slib, který dali před světem“, varoval Kim.

K občanům České republiky na Nový rok promluví prostřednictvím médií předsedové Parlamentu a vlády. Projevy předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) postupně zazní v úterý hodinu po poledni. Česká televize večer odvysílá novoroční rozhovor s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Prezident Miloš Zeman se vyjádřil už na druhý svátek vánoční.

ČTK, haf, mdo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme