Novoroční projevy: Trump očekává skvělý rok, Merkelová chce chránit hranice, Macron apeloval na Evropany

Co čeká od roku 2018 Donald Trump, Angela Merkelová, Emmanuel Macron nebo Vladimir Putin? Přinášíme přehled toho nejdůležitějšího, co zaznělo v projevech světových lídrů.

Palm Beach/Berlín/Paříž/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová, Vladimir Putin, Donald Trump a Emmanuel Macron | Foto: Reuters | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Trump: bude to úžasný a fantastický rok

Trump odpovídal novinářům před svým soukromým klubem na Floridě. Podle šéfa Bílého domu bude pokračovat růst na burze a podniky budou dále přicházet do USA.

Kim Čong-un v novoročním projevu varoval Spojené státy a vyzval Jižní Koreu ke spolupráci

Číst článek

Z úspěchů roku uplynulého Trump vyzdvihl daňovou reformu, umožnění těžby ropy a plynu v Arktické národní přírodní rezervaci a zrušení povinného zdravotního pojištění.

Na otázku, co říká na hrozbu severokorejského vůdce Kim Čong-una týkající se jaderných zbraní, odpověděl: „Uvidíme“. Kim Čong-un v novoročním projevu řekl, že má na svém stole ovladač jaderných zbraní a použije ho v případě ohrožení své země. Řekl také, že v dostřelu severokorejských raket jsou celé Spojené státy.

Rok 2017, kdy nastoupil do prezidentského úřadu, si Trump pochvaloval ještě před večerními oslavami. „Jaký to byl rok, a to jsme teprve začali,“ sdělil. Na twitteru napsal: „Společně děláme Ameriku zase významnou. Šťastný Nový rok!!“

Trump trávil svátky konce roku v Palm Beach, kde má své sídlo. Do Washingtonu se má vrátit v pondělí.

Merkelová: naše budoucnost je spjata s budoucností Evropy

Německá kancléřka Angela Merkelová při novoročním projevu | Zdroj: Reuters

„Svět na nás nečeká. Musíme nyní vytvořit podmínky k tomu, aby se Německu dařilo dobře i v příštích deseti, patnácti letech,“ uvedla ve svém novoročním projevu v neděli večer německá kancléřka Angela Merkelová.

Kiska v novoročním projevu: Byl to nepříjemný rok pravdy, Slovensko ale obstálo v důležité zkoušce

Číst článek

Kromě větší soudržnosti a vzájemnému respektu ve společnosti vyzvala i k užší spolupráci mezi evropskými zeměmi.

„Budoucnost Německa je neoddělitelně spjata s budoucností Evropy. Sedmadvacet států v Evropě je třeba více než kdy dříve přimět k tomu, aby drželi pospolu jako společenství,“ stálo v proslovu kancléřky.

Příští rok půjde podle ní mimo jiné o to, zda budou Evropané v globalizovaném světě solidárně a sebevědomě prosazovat své hodnoty, pracovat na společném hospodářském úspěchu i „důsledně bojovat za ochranu našich vnějších hranic a bezpečnost občanů“. Na tom, aby se to podařilo, bude podle Merkelové Německo spolupracovat s Francií.

Merkelová v projevu také uvedla, že bude usilovat o to, aby v Německu v novém roce vznikla stabilní vláda.

Macron: postavme se nacionalismu a extremismu!

Francouzský prezident Emmanuel Macron při novoročním projevu | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém novoročním poselství v neděli vyzdvihl důležitost Evropské unie.

Novoroční poselství kandidátů na prezidenta: jak hodnotí uplynulý rok a co si přejí v tom novém?

Číst článek

Macron apeloval na Evropany, aby se společně postavili nacionalismu a eurospekticismu.

Ve svém prvním projevu k novému roku v úřadu prezidenta Macron také řekl, že nezbytnou podmínkou evropského pokroku je zejména úzká spolupráce Francie a Německa.

„Moji milí evropští spoluobčané, rok 2018 bude důležitým rokem a já vás v něm budu potřebovat," řekl na silvestra Macron.

Francouzský prezident také vyjádřil naději, že v roce 2018 bude poražen islamistický extremismus v Sýrii, Africe i ve Francii.

Porošenko: lupiče z východu Ukrajiny vyženeme a potrestáme

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v novoročním projevu přislíbil politickou stabilitu, zrychlení tempa hospodářského růstu i zlepšení životní úrovně, které pocítí každý občan. Mezi úspěchy uplynulého roku zařadil zrušení víz, které Ukrajinci dříve potřebovali při cestách do Evropské unie.

„Posouváme se kupředu, i když ne bez chyb. A po několika letech krize, kterou vyvolala válka, přecházíme k obnově a rozvoji,“ řekl v narážce na konflikt na východě Ukrajiny.

Putin: doufám ve změny k lepšímu

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Změnu k lepšímu v životě všech jednotlivců i rodin popřál prezident Vladimir Putin obyvatelům Ruska v tradičním novoročním poselství. Vyzval rovněž k větší soudržnosti mezi generacemi. Jako první Putinův projev odvysílala státní televize na Dálném východě, kde díky časovému posunu nový rok 2018 začal s několikahodinovým náskokem oproti evropské části země.

„Chci poděkovat všem těm, kteří věří v sebe sama i ve svou zemi, za jejich práci a její výsledky,“ uvedl ruský prezident. Změny k lepšímu v nadcházejícím roce podle něj přijdou mimo jiné tehdy, když se Rusové pokusí „porozumět svým dětem, jejich nadějím a přáním“. Mladí lidé by se měli zároveň podle ruské hlavy státu starat o své rodiče.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme