Novou srbskou vládu zřejmě vytvoří demokratické strany

V Srbsku je po parlamentních volbách už jasné, jak jsou na politické scéně rozložené síly. Země zřejmě bude mít demokratickou vládu, což vítají nejenom západní země, ale i sousedé v jihovýchodní Evropě. Jedna z pravděpodobných možností je trojbarevná většinová vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Tadič

Boris Tadič | Foto: AFP

Takový kabinet by mohl zajistit vydání generála Ratka Mladiče, obnovení vstupních jednání s Evropskou unií a dořešení kosovské otázky.

Nic ale není jisté a strany ještě vůbec nezačaly jednat, i když na ně Evropská unie tlačí, aby se dohodly co nejrychleji.

Vítězní radikálové otočili a řekli si o premiérské křeslo. Prezident Boris Tadič, předseda Demokratické strany, je sestavením vlády těžko pověří, protože nemají s kým jít do koalice.

Radikálové ve volební kampani hlásali bratrství s Rusy nebo zachování Kosova jako kolébky národa. Kosovo měl jako hlavní téma i současný premiér Vojislav Koštunica, který předsedá Demokratům Srbska.

Šéfové stran čekají nejdříve na oficiální výsledky volební komise, pak začnou jednat o koalici. Výsledky ze zákona musí být do tohoto čtvrtka. Den na to přijde finský diplomat Maarti Ahtisaari s prvním návrhem řešení statutu Kosova.

Tím by mezi už tak částečně znesvářenými demokratickými stranami mohly vzniknout dodatečné spory. Prezident Tadič je přesvědčen, že obsah dokumentu nebude Bělehradu příliš příjemný.

Přítelem radikálů je Rusko, které hrozí, že konečnou rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Kosovu může nakonec zablokovat. Okolní státy přijímají výsledky voleb většinou s ulehčením. Chorvatský premiér Ivo Sander řekl, že výhra radikálů je očekávaná a že demokratická vláda může znamenat klid v celém regionu.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která volby monitorovala, je zhodnotila jako svobodné a dobře zorganizované. Incidenty, ke kterým došlo, nenarušily legitimitu hlasování.

Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme