Novozélandští maorové dostanou vlastní emotikony. Zobrazí i bojový tanec haka

Maorské kulturní centrum drží krok s dobou. Tradiční novozélandskou kulturu hodlá rozšířit i do světa elektronických zpráv. Připravilo proto unikátní sadu emotikonů, které se váží třeba i ke známému bojovému tanci haka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Zéland | Foto: oficiální web festivalu Kolem světa

Maorské emoce má vyjadřovat sada více než 150 emotikonů. Část z nich se už objevila na sociálních sítích, kde sklízí obrovský úspěch.

Sadu tvoří různě se tvářící zelené obličejíčky, které po vzoru klasických emotikonů vyjadřují třeba údiv, radost, vztek, ale i různé aktivity, třeba sportování a podobně.

Základem maorského vyobrazení je Tiki, což je asi nejznámější symbolické vyjádření postavy v maorské kultuře. Kompletní sada Emotiki, jak jí nazvali tvůrci, bude odkazovat také na tradiční maorské sukně, tašky pletené z listů lenovníku novozélandského.

Animovaní smajlíci budou mimo jiné tančit bojový tanec haka.

Podle novozélandských médií za nápadem stojí mladí a jejich aktivita na internetu. Manažerka maorského kulturního centra totiž sledovala, jak si na sociálních sítích vzájemně gratulují účastníci festivalu věnovanému tradičním maorským tancům.

Použili prý snad všechny možné smajlíky kromě těch, které by měly návaznost na jejich vlastní kulturu – takové totiž doteď neexistovaly.

Novozélanďané maorského původu tedy budou nově mít možnost vyjadřovat se na internetu svými vlastními kulturními symboly, které ale mají zároveň přiblížit jazyk a kulturu domorodých obyvatel Nového Zélandu jiným národům.

Vlastní smajlíky už v minulosti představilo například finské ministerstvo zahraničí. I v tomto případě emotikony odráží finskou kulturu. Nechybí mezi nimi panáčci v sauně, rockeři nebo třeba telefon Nokia.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme