Nový bratislavský most je už na svém místě

Pátý bratislavský most s pracovním názvem Košická je konečně na svém místě. Montérům se po počátečních problémech podařilo usadit konec ocelové konstrukce na pilíř u pravého břehu Dunaje. Složitá operace trvala o čtyři dny déle, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nový most v Bratislavě | Foto: Samuel Kubáni

Po úspěšném otočení ocelové konstrukce přes řeku Dunaj nastaly problémy. Práce byly na několik hodin zastaveny. Opět se objevily potíže s teflonem na drahách, jehož část museli montéři nakonec nahradit nerezovými pláty. Celou operaci navíc komplikoval déšť, silný nárazový vítr a také nízká hladina řeky. Lodní doprava byla podle harmonogramu obnovena.

Most se ale na pilíř přesouval po milimetrech. Postup byl konzultován i s rakouskými odborníky. Investor věří, že nový most bude dokončen a předán v termínu, tedy v květnu příštího roku.

Unikátní přesun 231 metrů dlouhého a 36 metrů vysokého mostního oblouku začal v neděli ráno. Ocelová konstrukce se přesouvala pomocí spojených lodí rychlostí 2 metry za minutu. Pět tisíc tun těžký ocelový kolos během dne překonal zhruba 300metrovou vzdálenost z levého břehu na pravý. Další čtyři dny trvalo jeho definitivní usazení.

Pátý bratislavský most by měl alespoň částečně ulevit přehuštěné dopravě ve městě a nabídnout lepší spojení mezi jednotlivými částmi slovenské metropole.

Renata Havranová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme