Nový bulharský prezident z prvního kola voleb zřejmě nevzejde

Obyvatelé Bulharska dnes volí svého prezidenta. Definitivní vítěz ale pravděpodobně vzejde až z druhého kola voleb. Neočekává se totiž, že některý ze sedmi kandidátů dostane už dnes nadpoloviční většinu hlasů. Předpokládá se také, že k volebním urnám přijde méně než potřebných 50 procent voličů. Do druhého kola voleb mají šanci postoupit tři kandidáti. Jedním z nich bude s velkou pravděpodobností současný prezident Georgi Parvanov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Georgi Parvanov | Zdroj: ČTK

V předvolebních průzkumech Georgi Parvanov před svými soupeři jasně vedl. S napětím se tedy v Bulharsku očekává, kdo bude jeho soupeřem ve druhém kole. Mohl by to být kandidát pravicových stran - dnešní předseda Ústavního soudu Nedelčo Beronov. Jemu některé průzkumy přisuzovaly zisk asi čtvrtiny hlasů. O několik procent více občanů by ale mohlo hlasovat pro předsedu nacionalistické strany Ataka Volena Siderova.

"Věřím, že to budu já, kdo s panem Parvanovem změří síly ve druhém kole. Všechno tomu alespoň nasvědčuje," řekl Siderov potom, co v jedné ze sofijských škol hlasoval. Krajně pravicovému kandidátovi nahrává i neochota většiny Bulharů účastnit se voleb. Za prvních šest hodin hlasování odevzdalo své lístky jen necelých 20 procent voličů. Předběžné výsledky voleb mají být známy dnes večer.

Hlasovací místnosti se otevřely v sedm hodin ráno místního času a lidé mají možnost do nich přijít do sedmi večer. Prezident, který vzejde z těchto voleb, bude zemi zastupovat v prvních pěti letech po jejím vstupu do Evropské unie v lednu příštího roku.

Pavel Novák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme