Nový chorvatský prezident poprvé navštívil sousední Srbsko

Chorvatský prezident Ivo Josipovič prvně zavítal do sousedního Srbska. Média označila návštěvu za historickou. Mezi Bělehradem a Záhřebem leží břemeno válečných křivd a zločinů z první poloviny devadesátých let. Teď se obě země pokoušejí najít cestu k usmíření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova srbského parlamentu | Foto: Martin Dorazín

Chorvatsko a Srbsko by mohly vytvořit jednu ligovou soutěž ve fotbale. I takové nápady se objevily v průběhu první oficiální návštěvy chorvatského prezidenta Iva Josipoviče v Srbsku. Tou hlavní překážkou ve vztazích jsou vzájemná obvinění z genocidy, vznesená před Mezinárodním soudním dvorem. Srbský prezident Boris Tadič je pro stažení obou žalob.

„Vyslovil jsem názor, že bychom tuto otázku mohli vyřešit mimosoudním vyrovnáním. To ale v žádném případě neznamená, že chceme obejít otázku viny za spáchané zločiny,“ řekl Tadič. Chorvatský prezident Ivo Josipovič opatrně dodal, že mimosoudní řešení je vždy tou lepší variantou, je ale třeba ještě počkat.

Martin Dorazín, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme