Nový film o Hitlerovi Američany spíš zklamal než pobouřil

Může být nový americký film o Adolfu Hitlerovi vnímán, jako propagace nenávisti a antisemitismu nebo jako nezaujatý popis historie. To je otázka, která provází zaoceánské uvedení dvoudílné biografické dramatizace americké televize CBS. První díl čtyřhodinového snímku Hitler: Zrození zla, který byl natáčen v Praze, mohli diváci ve Spojených Státech sledovat v neděli večer a pokračování je čeká zítra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler

Adolf Hitler | Foto: Věra Strnadová

Životní příběh diktátora a masového vraha nemá v této době místo na amerických obrazovkách, namítali jedni ještě před uvedením snímku. Další říkali, jen se podívejte na podobnosti mezi Hitlerem a Saddámem Husajnem a vyskytli se i extrémní výroky přirovnávající vůdce třetí říše k současnému lídrovi Spojených států.

V tištěných televizních programech se proto objevila ujištění, že nejde o glorifikaci válečného zločince a prakticky každá scéna vyznívá natolik jednoznačně, že není pochyb o tom, že čtyřhodinový film s názvem Hitler: Zrození zla, natáčený z velké části v Praze, ukazuje vznik monstra s chorobnými rysy. Ty se projevovaly už v nešťastném dětství, kdy byl Hitler bit otcem, v jeho nadšení pro první světovou válku a nespokojeností s jejími výsledky, obdiv k Německu a nenávist k židům, až po zahájení jeho cesty k moci na začátku 20 let.

Podle některých kritiků byly američtí filmaři tak opatrní, že se film stal jednoduchým, zdlouhavým popisem bez objevných momentů. Nenápaditý je také výkon Roberta Carlyla v roli dospívajícího Hitlera. Snímek o mladém Adolfu Hitlerovi má podle konkurenčních televizních stanic přinést CBS sledovanost za každou cenu, ale první díl ukázal, že jediným cílem nového snímku o Hitlerovi, je jeho uvedení přežít bez úhony.

V některých částech Ameriky lokální stanice odmítly snímek CBS vysílat. Pro konzervativní a židovské kruhy a miliony amerických občanů je to příliš citlivé téma na to, aby snesli více než povrchní konstatování známých faktů převedených do filmových dialogů.

New York Times k novému televiznímu snímku o Hitlerovi napsali: Diváci uvolněte se. Miniseriál o počátcích Hitlera z něj neudělá sympaťáka. Neukáže ani pozadí jeho zvráceného charakteru. Autoři podlehli požadavkům politické korektnosti, vzdali se ambice na hlubší sondu, zalekli se vlastního námětu, našlapují velmi patrně a tak hlubším vzkazem publiku, je jen známá a stále aktuální myšlenka Edmunda Burka o tom, že jedinou věcí nezbytnou k rozkvětu zla je to, aby proti němu dobří lidé neudělali nic.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme