Nový krakovský metropolita vstoupí do úřadu

Věřící z celého Polska se dnes sjeli do Krakova. Koná se tam ingres arcibiskupa Stanislava Dziwisze - rituální uvedení do úřadu metropolity krakovského. Arcibiskup Dziwisz stál čtyřicet let po boku zesnulého papeže Jana Pavla II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariánská katedrála na Rynku | Foto: Pavel Novák

Úřad krakovského biskupa se v Polsku těší nejvyšší úctě a vážnosti. Tuto funkci často zastávali biskupové, kteří výrazně ovlivnili katolictví, a to nejen v Polsku. Z Krakova byl do Římu povolán Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II. Jeho osobní tajemník Stanislav Dziwisz v Krakově vystřídal jinou velkou autoritu - kardinála Franciszka Macharského.

Během dnešního obřadu mají věřící vzácnou možnost na vlastní oči uvidět unikátní pastorál, ornát a racionál. Tyto liturgické předměty a součásti slavnostního oděvu užíval Jan Pavel II. a obvykle jsou uloženy v klenotnici kaple Wawelského hradu.

Zvláštní privilegium nosit racionál - v tomto případě tedy šerpu, kterou královna Jadwiga, protkala zlatými nitěmi a ozdobila perlami - má jen pět biskupů na světě.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme