Nový krakovský metropolita vstoupí do úřadu

Věřící z celého Polska se dnes sjeli do Krakova. Koná se tam ingres arcibiskupa Stanislava Dziwisze - rituální uvedení do úřadu metropolity krakovského. Arcibiskup Dziwisz stál čtyřicet let po boku zesnulého papeže Jana Pavla II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariánská katedrála na Rynku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Úřad krakovského biskupa se v Polsku těší nejvyšší úctě a vážnosti. Tuto funkci často zastávali biskupové, kteří výrazně ovlivnili katolictví, a to nejen v Polsku. Z Krakova byl do Římu povolán Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II. Jeho osobní tajemník Stanislav Dziwisz v Krakově vystřídal jinou velkou autoritu - kardinála Franciszka Macharského.

Během dnešního obřadu mají věřící vzácnou možnost na vlastní oči uvidět unikátní pastorál, ornát a racionál. Tyto liturgické předměty a součásti slavnostního oděvu užíval Jan Pavel II. a obvykle jsou uloženy v klenotnici kaple Wawelského hradu.

Zvláštní privilegium nosit racionál - v tomto případě tedy šerpu, kterou královna Jadwiga, protkala zlatými nitěmi a ozdobila perlami - má jen pět biskupů na světě.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme