Nový lídr Číny je stejně tajemný, jako byli jeho předchůdci

Čínští komunisté si letos zvolili svého nového lídra a tedy i budoucího prezidenta. Novým šéfem čínské komunistické strany se stal Si Ťin-pching. Zatímco o ruském a zejména americkém prezidentovi víme skoro všechno, budoucí vůdce nejlidnatější země světa je stejně tajemný, jako byli tajemní jeho předchůdci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Si Ťin-pching | Foto: Kateřina Procházková

Burácejícím potleskem vítali nového čínského vůdce Si Ťin-pchinga spolu-straníci při letošním 18. sjezdu.

Asi pět měsíců před tím, než bude oficiálně dosazen do funkce prezidenta, se poprvé nový lídr ukázal a promluvil k národu.

V krátkém projevu představil také dalších šest nejdůležitějších mužů země, členů Stálého výboru politbyra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost nového čínského lídra Si Ťin-pchinga přibližuje zpravodajska ČRo v Číně Kateřina Procházková

Jak Si Ťin-pching ve své úvodní řeči zmínil, společně plánují bojovat s korupcí a byrokracií. V nadcházející pětiletce by chtěli také podpořit růst čínské ekonomiky a zlepšit život běžných Číňanů.

O tom, zda jde o sliby, které pravidelně odříkává jako většina čínských vůdců, nebo o plány, které opravdu splní, se zatím neví. Na analýzy Siovy vlády je totiž ještě velmi brzy.

Jak ale většina politologů podotýká, o změnách tentokrát nemůže Si Ťin-pching jen mluvit.

Těžké mládí

„Myslím si, že noví čínští vůdci budou chtít a budou muset prosadit nějaké reformy. Každý, s kým v Číně mluvíte, říká že změny přijít musí,“ hovoří o potřebě změn v Číně americký novinář a první cizinec, který se stal dokonce členem čínské komunistické strany - Sidney Rittenberg.

„Nemyslím si ale, že to budou nějaké reformy, které zatřesou Čínou. Noví lídři totiž nemají sílu na významné reformy. Opozice a lidé, kteří ze současné situace profitují, nechtějí nic měnit,“ pokračuje Sidney Rittenberg.

Komunistická Čína | Foto: ČTK/AP, Vincent Yu

Na to, jak dravě bude své plány Si prosazovat, budou mít údajně vliv i jeho zkušenosti z mladí, které prožil za kulturní revoluce.

„Politici, kteří prožili kulturní revoluci, jsou podle mého neohrožení. Tyto zkušenosti je zocelily, ničeho se nebojí a mají odvahu jednat a přinášet změny,“ myslí si Rittenberg.

A právě Si Ťin-pching je tím, který zažil kulturní revoluci na vlastní kůži. I přestože se narodil ve významné čínské rodině, jeho otec byl vicepremiér Si Čung-sün, který pracoval pro Mao Ce-tunga.

Syna v době svého kariérního pádu neuchránil. Když byl otec uvězněn, patnáctiletého Si Ťin-pchinga poslali soudruzi na převýchovu na venkov.

Kariérní vzestup

V chudobě a nevzdělanosti se najednou z takzvaného princátka stal rolník. Těžká léta dospívání v malé vesnici Liang-ťia-che v provincii Ša-an-si ale prý zvládal a projevil se jako příkladný pracovník.

Poté, co byl jeho otec rehabilitován, začala strmá politická kariéra Si Ťin-pching, která ho přivedla až na vrchol.

Před 25 lety ho ale kromě politiky uchvátila svým zpěvem i krásou populární zpěvačka Pcheng Li-jüan. Tu si Si Ťin-pching jako svou druhou ženu vzal v roce 1987.

Jako příkladní komunisté spolu mají slavní manželé pouze jedno dítě, dceru, která pod falešným jménem studuje na Harvardu.

I to je ale informace utajovaná před čínskou veřejností. Stejně jako většina jeho životopisu a plánů.

O jednom plánů se ale už ví, a jsou jim právě slibované reformy. O tom, zda jim dostojí se uvidí už v příštím roce, roce, kdy jako prezident začne vést Čínu.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2012

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme