Nový ministr spravedlnosti USA nechce mučení

Senát Spojených států amerických potvrdil ve funkci nového ministra spravedlnosti Erica Holdera. Zapůsobil při slyšení v Senátu, když se postavil proti kontroverzním vyšetřovacím metodám, které se za prezidenta Georga Bushe používaly proti lidem podezřelým z terorismu. Holder je prvním afroameričanem, který bude v této funkci působit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Pro jmenování Erica Holdera bylo 75 senátorů, 21 jich bylo proti. Potvrzení dlouhodobého a blízkého spolupracovníka prezidenta Baracka Obamy ve funkci bude podle všeho znamenat definitivní tečku za praxí z doby vlády Georga Bushe.

Předcházející vedení amerického ministerstva spravedlnosti v posledních letech neustále obhajovalo donucovací metody při výsleších osob podezřelých z terorismu, které jsou podle kritiků mučením. Například waterboarding, kdy se vyslýchanému navozuje pocit, že se topí.

Sedmapadesátiletý Eric Holder pracoval už za prezidenta Billa Clintona jako náměstek ministra. Mnozí američtí senátoři mu před časem vyčítali, že se na sklonku Clintonovy vlády podílel na udělení kontroverzních prezidentských milostí.

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme