Nový německý prezident Joachim Gauck složil přísahu, odsoudil neonacismus

Nový německý prezident Joachim Gauck odsoudil ve své inaugurační řeči německý neonacismus. Zdůraznil význam svobody a sociální spravedlnosti, vyzdvihl i evropskou myšlenku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joachim Gauck skládá přísahu | Foto: Reuters

Všechny projevy extremismu a fanatismu podle Gaucka patří minulosti, současnosti vládne demokracie.

"Vaše nenávist je to, co nás pohání, nenecháme naši zemi na holičkách," pronesl v projevu, který poslanci mnohokrát přerušili bouřlivým potleskem.

Reagoval tak na nedávné odhalení několika příslušníků krajní pravice, kteří vraždili v Německu přistěhovalce.

Nově zvolený německý prezident také vyzval své spoluobčany k odvaze a víře v sebe sama. Potřebujeme více Evropy, prohlásil ve své inaugurační řeči Gauck, podle kterého ani v současné krizi není důvod se vzdávat evropských myšlenek a upínat se k národnímu státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Berlíně sledovala inauguraci nového německého prezidenta Joachima Gaucka tamní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Gauckův projev následoval poté, co před oběma komorami parlamentu složil prezidentský slib. Po slavnostní přísaze a proslovu odjel spolkový prezident do prezidentského zámku Bellevue, kde bude přivítán s vojenskými poctami.

Dvaasedmdesátiletý Joachim Gauck byl Spolkovým sněmem zvolen už v prvním kole. Jeho předchůdce Christian Wulff odstoupil kvůli aférám kolem své osoby.

Gauck je oblíbeným a respektovaným německým politikem. Je znám jako evangelický pastor a bojovník za občanská práva v bývalé NDR. Deset let řídil úřad vyšetřující činnost tajné policie Stasi.

Narodil se 24. ledna 1940 v Rostocku. V březnu 1990 byl za Nové fórum zvolen do posledního východoněmeckého parlamentu.

Jedenáctý poválečný prezident je prvním, který pochází z bývalého východního Německa. Předseda Spolkové rady Horst Seehofer to označil za důležitý milník v německé historii.

Zdenka Turková, Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme