Nový palestinský parlament složil přísahu

Nový palestinský parlament s většinou poslanců z řad radikálního hnutí Hamas složil přísahu. Stalo se tak v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu a prostřednictvím telemostu také v pásmu Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ismáíl Haníja | Foto: ČTK/AP

"Nová vláda musí respektovat mírové dohody s Izraelem," prohlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás a potvrdil své rozhodnutí, že pověří sestavením vlády vítězné Hnutí islámského odporu Hamas.

Hnutí získalo v novém parlamentu 74 ze 132 křesel. Pověřeným premiérem by se měl stát Ismáíl Haníja, který představuje umírněnější proud v radikálním hnutí Hamas.

Izrael zesílil kontroly na přechodech a kontrolních stanovištích a zabránil poslancům z řad Hamasu zúčastnit se zasedání. Od složení přísahy považuje židovský stát palestinská území za teroristický útvar. Pro zrušení sankcí Izrael požaduje oficiální uznání ze strany Hamasu, potvrzení jeho práva na existenci a odzbrojení příslušníků Hamasu.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme