Nový polský kabinet opouštějí dva ministři

Ani ne měsíc po tom, co polskému kabinetu premiéra Marka Belky podařilo po dramatickém jednání získat důvěru parlamentu, opouštějí vládu dva ministři. Jde přitom o šéfy dvou resortů, které jsou dnes v největší krizi - zdravotnictví a financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Belka | Foto: Bartosz Bobkowski

Jen čtyři týdny setrval ve funkci ministr zdravotnictví Marian Czakanski. Prezident Aleksander Kwašniewski na uvolněné místo jmenoval Marka Balického z nedávno založené Sociální demokracie Polska.

Resort má za krátkou dvouměsíční dobu práce nového kabinetu už čtvrtého šéfa. Polský zdravotní systém zatím funguje podle zákona, který soud označil za protiústavní. Pokud nebude do podzimu přijatý zákon nový, chaos v polském zdravotnictví se ještě prohloubí.

Balicki už jednou funkci ministra zdravotnictví zastával, a to v předchozí vládě premiéra Leszka Millera. Na svůj úřad ale rezignoval. Nelíbilo se mu rozhodnutí premiéra Millera jmenovat na vysoká místa v resortu osoby, které Balicki ihned po převzetí funkce odvolal

Příchodem Balického do kabinetu se současná vládní koalice Svazu demokratické levice a Unie práce rozrostla o třetí politickou stranu. Vláda premiéra Belky ale nadále zůstává menšinová a při hlasování v Sejmu, dolní komoře parlamentu, bude muset počítat s podporou opozice.

Svou demisi po ministru zdravotnictví oznámil také ministr financí Andrzej Raczek. Vládu opouští kvůli místu v Mezinárodním měnovém fondu. Od 21. června ho nahradí ekonom Miroslaw Gronicki. Na odchod tvůrce státního rozpočtu zareagoval devizový trh oslabením kurzu zlotého vůči dolaru a euru.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme