Nový polský ministr vnitra chystá razantní změny

Polské bezpečnostní složky a tajné služby čekají bouřlivé změny. Nový ministr vnitra Ludwik Dorn chce v první řadě očistit policii od bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polský premiér a ministr vnitra | Zdroj: ČTK

Z policie budou muset odejít všichni příslušníci komunistické Státní bezpečnosti. Ti dnes tvoří asi deset procent všech policistů. Ministr vnitra Ludwik Dorn dodal, že jde o osoby v důchodovém nebo předdůchodovém věku a většina z nich už sama o uvolnění ze služby požádala.

Změny nastoupí ve všech řídích složkách ministerstva vnitra. Dorn chce povolat nezkompromitované profesionály a velitele, kteří se osvědčili v regionech. Velké změny čekají také tajné služby, které má v nové vládě na starosti ministr-koordinátor Zbygniew Wasserman, známý mimo z komise, která vyšetřovala PKN Orlen.

Vojenské tajné služby bude rozpuštěny úplně. Místo nich vzniknou jednotky, které zaručí Polsku bezpečnost. "Určitě ale využijeme zkušenosti současných služeb," prohlásil premiér Kazimierz Marcinkiewicz.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme