Nový polský premiér hledá podporu pro svou menšinovou vládu

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz hledá podporu pro svůj menšinový kabinet. Pozítří hodlá požádat Sejm o vyslovení důvěry vládě. Liberální Občanská platforma přitom už oznámila, že kabinet nepodpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz | Zdroj: ČTK

Premiér Kazimierz Marcinkiewicz usiluje o hlasy poslanců za ultrakonzervativní Ligu polských rodin a populistickou Sebeobranu Andrzeje Leppera. Liga požaduje, aby vláda začala od příštího roku vyplácet jednorázový příspěvek sedm a půl tisíce korun za každé narozené dítě.

"Loni se narodilo asi 360 tisíc dětí, to znamená, že bychom jejich rodičům vyplatili 360 milionů zlotých. Rozpočet to ani nepozná," říká poslanec Ligy Wojciech Wierzejski. Podle jeho názoru se Polsko ocitlo na hranici demografické krize a je nutné podpořit porodnost.

O požadavcích Sebeobrany bude premiér jednat zítra. Návrhy Andrzeje Leppera jsou ale podstatně dražší: Lepper například žádá zvýšení sociálního minima.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme