Nový přítel Filipín. Rusko se dál angažuje v Tichomoří

Ruská armáda plánuje posílit svůj vliv v Tichomoří. Proto teď ruské námořnictvo nabízí strategické spojenectví Filipínám. Po Vietnamu a Indonésii jsou Filipíny další zemí v regionu, kde se Moskva snaží vojensky angažovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský konzul Igor Chovajev a admirál Eduard Michajlov odpovídali na dotazy během improvizované tiskové konference na palubě protiponorkové lodi | Zdroj: Reuters

V přístavu v Manile zakotvily ruská protiponorková loď a vojenský zásobovací tanker. Na improvizované tiskové konferenci na palubě vysvětloval ruský konzul Igor Chovajev, že desítky let trvající vojenská spolupráce Filipín a Spojených států nebrání tomu, aby země získala nového partnera.

„Různorodost přeci spočívá v tom, že můžete mít více partnerů pro spolupráci. To, že si najdete nové spojence, neznamená, že se zřeknete těch starých. Rusko je připraveno stát se novým a spolehlivým partnerem a přítelem Filipín," řekl ruský konzul.

Rusko své vojenské námluvy zdůvodňuje bojem proti pirátství a terorismu. Filipínám nabízí zkušenost s operacemi u břehů východní Afriky, kde si Rusové vysloužili pověst nesmiřitelných lovců somálských pirátů. A netají se tím, že jsou připraveni své technologie prodat i v Tichomoří.

„Jsme připraveni předvést vybavení a výzbroj našeho námořnictva. Věříme, že stejně jako naše zbraňové systémy zaujaly indonéskou armádu, mohou uspět i tady, na Filipínách," vysvětluje ruský admirál Eduard Michajlov.

Rusko se snaží oživit svou vojenskou spolupráci ve Vietnamu a také v Indonésii. Zajímají ho hlavně dlouhodobé pronájmy letišť a hlubokomořských přístavů.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme