Nový raketový systém na Krymu? Rusko stupňuje výhrůžky, tvrdí generál Šedivý

Rusko na Krymu rozmístilo nejmodernější protiraketový a protiletadlový systém S-400. Právě v době, kdy jsou vztahy mezi Moskvou a Kyjevem velmi vyhrocené. Premiér Dmitrij Medveděv dokonce pohrozil přerušením diplomatických styků. Podle generála v záloze a bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého je rozmístění moderního protiletadlového systému především symbolických krokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketový systém S-400 | Foto: CC BY 3.0, Vitaly V. Kuzmin

„Já si myslím, že v současné době je to víceméně symbolický akt. Krok, kterým Rusové zvýrazňují svůj zájem o Krym. A zároveň chtějí, aby se celý svět dozvěděl, že jsou schopni přijmout jakákoliv opatření k tomu, aby Krym udrželi a svoji pozici i nadále posilovali,“ řekl Českému rozhlasu Šedivý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko na Krymu rozmístilo nový protiraketový systém. Podle generála v záloze a bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého jde především o symbolický krok a zastrašování

„Rozdíl mezi S-300 a S-400 samozřejmě existuje, ale na tomto bojišti ta záměna nemá podle mého názoru tak velký význam, jak se na tuto aktivitu dívá svět a jak jí i Rusové zveličují,“ pokračuje.

„Původní systém má o něco kratší dostřel. Pochopitelně způsob navedení a zároveň i šifrování navedení je u novějšího systému poněkud složitější a lepší. Má i lepší manévrovací schopnosti. Ale na bojišti, které toto území představuje, a u prostředků, které by měly být zasaženy, což jsou letadla, tam to žádný zásadní význam nemá. Je to symbolický krok, silnější karta ve vyhrožování, že Rusko je ochotno jít hodně daleko, aby uchránilo své dřívější rozhodnutí anektovat Krym,“ vysvětlil bývalý náčelník generálního štábu.

Rusko podle zahraničních médií avizovalo umístění nového systému protivzdušné obrany na Krym ještě před eskalací vzájemných vztahů s Ukrajinou v posledních dnech. Podle Šedivého už to bylo ve scénáři, který byl připraven:

Jiří Šedivý | Foto: Marián Vojtek

„Ostatně oni něco podobného použili v Sýrii poté, co došlo k incidentu, při kterém Turci sestřelili ruský bombardér. Za prvé protivzdušná obrana a takovéto prostředky jsou velmi složitým a sofistikovaným zařízením, a ukazují, jak je ten daný stát vyspělý. Buď umí takový systém vyrobit, nebo s ním umí zacházet. A zároveň, protože letectvo je velmi významný prvek v bojovém konfliktu, tak eliminace letectva je vždy významný krok.“

„A pokud je ten protiletadlový systém natolik schopný a významný, jako S-400 bezesporu je, tak je to ukázka toho, že daný stát je tímto prostředkem schopen se velmi účinně ‚bránit se případnému napadnutí‘. V tomto případě Rusové naznačují, že by to mohli být Ukrajinci,“ dodal Šedivý.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme