OBRAZEM: Novoroční oslavy ve světě. Rok 2020 přivítali lidé v Paříži, Pekingu nebo Tichomoří

Vítání roku 2020 v Paříži. Na snímku Vítězný oblouk. | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Novoroční veselí je v plném proudu, do roku 2020 vstoupila už také celá Evropa a americké východní pobřeží včetně New Yorku. Jako vůbec první si mohli dát novoroční přípitek obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova. Prohlédněte si snímky z oslav roku 2020 ve světě.

Aktualizujeme Sydney/Wellington (Aktualizováno: 6:49 1. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novoroční oslavy začaly už v 11 hodin našeho času na tichomořských ostrovech, o hodinu později přivítali nový rok také obyvatelé Nového Zélandu, kde nebe rozsvítily ohňostroje odpalované z vyhlídkové věže Sky Tower v Aucklandu.

Česko vstoupilo do roku 2020. Oslavy byly klidné, obešly se bez větších incidentů

Číst článek

Ve stejnou dobu začaly oslavy na Fidži a v ostrovním království Tonga, o hodinu později v ruském Anadyru či v tichomořských státech Tuvalu a Nauru.

V Austrálii tradiční velkolepý ohňostroj v přístavu v Sydney sledovalo na místě více než milion lidí. Radnice přitom čelila ostré kritice za to, že show vzhledem k rozsáhlým požárům nezrušila.

Oheň si v posledních dnech v Austrálii vyžádal nejméně 12 obětí. Metropole Canberra právě kvůli riziku dalších požárů a suchu ohňostroj zrušila, v Sydney se však rozhodli tradiční podívanou uspořádat. 

Ohňostroje si letos neužil ani čínský Hongkong, tamní úřady ho zrušily z bezpečnostních důvodů kvůli pokračujícím protivládním protestům. Hongkong býval vzhledem ke své koloniální minulosti jedním z mála čínských měst, kde se Silvestr v předchozích letech ve větší míře slavil. Čína totiž svůj nový rok krysy oslaví spolu se změnou lunárního kalendáře, která připadá na 25. ledna.

Milion na Times Square

Na milion lidí se podle agentury DPA zúčastnilo silvestrovských a novoročních oslav na newyorském Times Square, kam rok 2020 dorazil v 06.00 středoevropského času. Poslední sekundy loňského roku přítomní tradičně odpočítávali při spouštění velké křišťálové koule z obřího stožáru.

Lidé pak společně zpívali jednu z nejznámějších novoročních písní anglicky hovořících zemí Auld Lang Syne a také slavný hit New York, New York. Na přihlížející se přitom snášely konfety, kterých podle agentury AP bylo více než 1300 kilogramů.

Londýnské ohňostroje

Tisíce ohňostrojů provázely vítání Nového roku po celé Velké Británii. V Londýně ozářilo panorama hlavního města asi 12 000 ohňostrojů. „Největší pouliční párty“ s účastí desítek tisíc rozjařených lidí ale sliboval skotský Edinburgh, uvedl zpravodajský server BBC News. Ohňostroje se odpalovaly také v dalších městech, včetně Manchesteru, Cardiffu, Newcastlu, Inverness a Nottinghamu.

‚Generál Zima‘ do Moskvy zatím nedorazil. Radnice nechala dovézt umělý sníh, teď čelí posměškům

Číst článek

Londýnský starosta Sadiq Khan sliboval nejlepší představení, jaké kdy město na Temži vidělo. Z nábřeží podívanou na obloze sledovalo asi 100 000 bavících se lidí. Příchod nové desetiletí ohlásil zvon Big Ben, po dvouletém mlčením způsobeném renovačními pracemi.

Oslavy v Rusku

V Rusku, které díky tomu, že se táhne přes jedenáct časových pásem, zažívá nejdelší silvestrovské oslavy na celém světě, vyzval prezident Vladimir Putin spoluobčany k jednotě. 

Urputná stabilita. Spoustu se toho dělo, nic extra se nestalo, hodnotí uplynulý rok Jindřich Šídlo

Číst článek

Nový rok oslavili už také lidé v ruském hlavním městě. V Moskvě bylo ale tento měsíc neobvykle teplo a chybí tedy jeho malebná zimní ozdoba – sníh, který radnice nechala dovézt alespoň na některá místa v centru.

Zákaz na Champs-Élysées

Na pařížské třídě Champs-Élysées vítaly Nový rok statisíce lidé. Mnozí museli dorazit pěšky, na kole, taxíkem a jen občas metrem. Navzdory stávce v pařížské dopravě lidí přišli, aby se objímali a líbali ve světle ohňostroje, odpáleného těsně po půlnoci, vylíčila agentura AFP.

Na třídě, která v uplynulém roce byla svědkem mnoha střetů mezi policií a demonstranty z hnutí žlutých vest během protestů proti politice prezidenta Emmanuela Macrona, bylo o Silvestru zakázáno demonstrovat.

Ohňostroje provázely novoroční oslavy také v Berlíně, Madridu či Aténách.

Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin a skončí ve středu ve 13 hodin na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, neobydlených tichomořských atolech.

Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

kno, zit, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme