Nový rok jako jedni z prvních oslaví Samoané. Dnešek přeskočili

Země, kde včera je zítra. I tak překřtili novináři Samou. Tamní vláda se totiž rozhodla, že 30. prosinec vyškrtne letos z kalendáře. "Byli jsme vždycky pracovní den pozadu za našimi nejbližšími obchodními partnery," zdůvodnil změnu v rozhovoru pro BBC premiér Tuilepa Sailele Malielegaoi. Dnes tedy Samoané jako jedni z prvních oslaví příchod Nového roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodiny

Hodiny | Foto: stock exchange

Dosud byla Samoa posledním státem na světě, kde končil kalendářní den. Teď tedy bude jedna z prvních, kde přivítají rok 2012. Samoané ho spolu s obyvateli Vánočního ostrova Kiritimati přivítají o 13 hodin dříve nežli Středoevropané.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, proč Samoa vyškrtla z kalendáře 30. Prosinec, mluvila ve Světě o deváté Lubica Bergmanová ze zahraniční redakce

Důvod vyškrtnutí 30. prosince z kalendáře je ale ekonomický. Samoané totiž zjistili, že se jim víc vyplatí obchodovat s Austrálií, Novým Zélandem a Asií. Jenže kvůli jiné datové linii přicházeli celkem o 2 pracovní dny. V době, kdy totiž Samoané zasedali k nedělnímu obědu, Australané si už vařili pondělní dopolední kávu. Podle premiéra Samoi byl ztraceným dnem také pátek. Nově tedy bude tento ostrov o 3 hodiny před Austrálií.

Samoané prý změnu vítají

Rozhodnutím bylo možná zklamáno 775 Samoanů, kteří by dnes bývali oslavili narozeniny. Jinak jsou ale prý místní za změnu rádi. To dokládají například i slova majitelky cestovní agentury Velmy Stambolisové, se kterou mluvila televize ABC.

„Myslím si, že se už všichni s myšlenkou na změnu smířili. Taky si myslím, že jsou rádi – hlavně, co se obchodování týče. Pátek bude jak u nás, tak na Novém Zélandu.“

Samoa přichází o hlavní turistické lákadlo

Se změnou musely počítat také letecké společnosti a pobyt se o den zkrátil turistům. Rádi jsou například i ti, kteří mají v bankách úvěry. Jeden den jim finanční ústavy zkrátka nebudou počítat úrok.

Negativní ohlasy přišly od některých cestovních kanceláří. Turistické odvětví totiž Samou propagovalo jako poslední místo na Zemi, které vidí zapadat Slunce. Teď tedy o tuto senzaci Samoané přicházejí.

I když Samoa se změnou času získá nový status prvního místa na planetě, které spatří svítání, cestovní odvětví to považuje za méně romantickou a méně ziskovou alternativu třeba pro novomanžele na líbánkách.

Změnu datové hranice si už ostrov vyzkoušel

Na Samoi se ovšem časové pásmo nemění poprvé. Mezinárodní datovou hranici země překročila už roce 1892. Tehdejšího krále přesvědčili k tomu, aby země přešla na opačnou stranu hranice a sladila tak krok s americkými loděmi plavícími se západním směrem do San Franciska.

Premiér země se ale brání. Podle něj teď cestovní kanceláře můžou vymyslet nový tahák a představovat Samou jako místo, kde turisté oslaví narozeniny a výročí dvakrát - jen asi hodinu letu odtud leží Americká Samoa, která ale zůstává na druhé straně datové hranice.

Samoa navíc není jediná, která si s časovým pásmem ’pohrává‘. Ručičky svých hodin si například museli posunout o půl hodiny zpět ve Venezuele. A důvod? Podle tamního vůdce Huga Cháveze teď budou moci Venezuelané lépe využívat denního světla, díky čemuž se jim prý zlepší metabolismus i kvalita života.

Každoroční přechod ze zimního času na letní nesvědčil ani ruskému prezidentovi Dmitriji Medvěděvovi. A s myšlenkou na změnu si pohrává i Velká Británie.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme