Nový rok přináší v Maďarsku řadu novinek, platí i nová ústava

Také v Maďarsku Nový rok přináší Nový rok mnoho novinek. Především novou ústavu, která mimo jiné mění název země z Maďarské republiky na Maďarsko, ale také vyšší ceny a například i přísná pravidla pro kuřáky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarsko (ilustrační foto)

Maďarsko (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Důsledek zvyšování daně z přidané hodnoty z 25 na 27 procent, čímž je Maďarsko v Evropě rekordmanem, měl možnost okamžitě pocítit ten, kdo dnes čerpal benzín. Zatímco pohonné hmoty tedy zdražily už ode dneška, ostatní zboží a služby přijdou na řadu postupně, ale zdražování zasáhne všechno.

Kuřáci to budou mít velmi těžké, neboť kouření je zakázáno téměř všude a omezuje se i možnost vyznačovat kuřácké koutky. Prodej cigaret bude navíc státním monopolem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový rok přináší v Maďarsku řadu novinek. Podrobnosti od tamního spolupracovníka ČRO Gregora Martina Papucseka.

Tabule na hraničních přechodech již vyměnili v prosinci. Oficiální název země je totiž od 1. ledna 2012 změněn na Maďarsko, dosud to byla Maďarská republika. Jak ale v Odpoledním Radiožurnálu upozornil budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek, nejedná se o změnu státního útvaru.

Podle něj je možné, že došlo ke změně názvu státu z nedbalosti. „Jednoduše to napsali do návrhu a už to tak zůstalo. Oponenty současné vlády to však irituje a vládu obviňují z pohřbívání republiky,“ dodal.

Připomněl, že ústava se dost často odvolává na svatoštěpánskou tradici. „Jsou to ale jen takové slovní zvraty, přestože nostalgie po uherském království je v maďarské společnosti dost silná,“ uvedl.

„Samozřejmě nehrozí, že země bude monarchii, akorát opozice a někteří humoristé naznačují, že bude Maďarsku vládnout nový král Viktor I,“ dodal.

Papucsek připomněl, že ústava upravuje řadu věcí, které by upravovat nemusela. „Například stanovuje odchod soudců do důchodu ve věku 62 let, nebo určuje, že sňatek mohou uzavřít dva lidé s odlišným pohlavím, nebo to, že děti jsou povinné postarat se ve stáří o rodiče. Na vše by přitom stačil obyčejný zákon,“ dodal.

Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme