Nový uprchlický tábor v Řecku má lidem poskytnou dobré životní podmínky. Je obehnán ostnatým drátem

Řecké úřady v sobotu na ostrově Samos otevřely nový uprchlický tábor pro 3000 lidí. Nachází se asi pět kilometrů od bývalého provizorního tábora u vesnice Vathy a na jeho výstavbu poskytla peníze rovněž Evropská unie. Kolem zařízení je vysoký plot s ostnatým drátem, což kritizují uprchlické organizace, uvedla agentura DPA.

Samos Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek neoficiálního tábora na Samosu. Lidé žijí mezi odpadky, v hrozných podmínkách. Bez klimatizace čelí horku, bez vytápění zimě, dešti a větru.

Neoficiální uprchlický tábor na Samosu | Foto: Thomas Kulidakis | Zdroj: Český rozhlas

Samos je prvním ostrovem, který má takzvané „uzavřené centrum s kontrolovaným přístupem“. Další se plánují na ostrovech Lesbos a Chios.

‚Horší situace než v Morii.‘ Migranti na Lesbu žijí v podmáčených stanech, bez topení i teplé vody

Číst článek

„Vláda řeší téma migrace, jak jsme občanům slíbili,“ řekl novinářům u příležitosti otevření tábora ministr pro migraci Notis Mitarakis. „Na Samos ještě před dvěma lety přišlo 10 500 migrantů, v letošním roce jich bylo zatím 111. Ve starém táboře loni bylo ještě 7500 lidí, nyní jich zůstává ještě 400, kteří se přesunou do nového tábora,“ dodal.

V novém táboře podle ministra lidé najdou dobré životní podmínky a bezpečí. Zdůraznil, že Řecko už není vstupní branou pro přistěhovalce do EU.

Podle řeckých médií mohou lidé tábor opouštět každý den mezi osmou hodinou ranní a osmou večerní. S výjimkou těch, kterým byla zamítnuta žádost o azyl a podle smlouvy EU s Tureckem mají být vráceni do Turecka.

Organizace Lékaři bez hranic nové zařízení už v pátek kritizovala. „Miliony eur byly vynaloženy na výstavbu zařízení, které je zabezpečeno vojenským ostnatým drátem a které je monitorováno,“ uvedla organizace. „To vše kvůli zadržování lidí, jejichž jediným ‚zločinem‘ je to, že hledají pomoc a stabilitu,“ dodala. Podle ní není pochyb o tom, že nové centrum bude migranty ponižovat a vyčleňovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme