Nový varšavský arcibiskup spolupracoval se státní bezpečností

Polský arcibiskup Stanislaw Wielgus byl vědomým spolupracovníkem bývalé státní bezpečnosti. Potvrdila to komise při úřadu mluvčího občanských práv. Arcibiskup se má v neděli stát varšavským metropolitou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislaw Wielgus | Foto: AFP

Polsko zažívá další dějství divokých lustrací. Novináři našli v Ústavu národní paměti dokumenty o dlouholeté spolupráci arcibiskupa Stanisława Wielguse s tajnou policií.

"Existují dva písemné závazky ke spolupráci a podepsaná výjezdní instrukce. To jsou dokumenty, které jednoznačně svědčí o tehdejší spolupráci kněze s rozvědkou," říká novinář Tomasz Terlikowski.

Stanislaw Wielgus měl donášet na své kolegy a pedagogy na katolické univerzitě v Lublinu. Prošel školením rozvědky a jako agent údajně působil během stáže na univerzitě v Mnichově.

Lustrační komise katolické církve si s aférou zjevně neví rady. "Komise nebude popírat ani potvrzovat každou zprávu, která se objeví v novinách," upozorňuje mluvčí biskupské konference Józef Kloch.

Známý historik Andrzej Paczkowski o kontaktech Stanislawa Wielguse s tajnou službou nepochybuje. "Spolupráce je jistá. O jejích výsledcích ale nevíme vůbec nic. Nejsem si jistý, do jaké míry byl arcibiskup aktivním spolupracovníkem," řekl profesor Paczkowski.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme