Nový vulkán v Tichomoří

Takzvanému Ohnivému prstenci v severním Tichomoří možná přibude nový člen - dříve neznámá podmořská sopka, která se nachází v oblasti Aleutských ostrovů. Vědci letos v létě zmapovali kuželovitý vulkán, který leží pod mořskou hladinou nedaleko Amchitka Pass, průrvy v řadě většinou neobydlených ostrovů, oddělující Beringovo moře od Tichého oceánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mořská pláž

Mořská pláž

Sopka se tyčí 580 metrů nad mořské dno a k dosažení mořské hladiny jí chybí 115 metrů, upřesnil vědecký tým z aljašské Fairbanksovy university a národní služby pro mořský rybolov. Sopka byla označena za aktivní, nicméně spící. Erupce však může nastat kdykoliv, varují úřady. Kdyby skutečně vybuchla, mohla by v aleutském řetězci vytvořit nový ostrov.

Mořská geoložka Jennifer Reynoldsová, která vedla vědecký výzkum, také nikomu nedoporučuje plavbu lodí nad vybuchující sopkou. Pracovníci aljašské státní a federální observatoře hodlají do roku 2005 umístit seismický monitor na nedaleký ostrov Semisopochnoi. Nově objevená sopka se podobá několika vulkánům, které se nacházejí například ve vodách Islandu.

"Pro mě je to velmi vzrušující, protože tahle je ve Spojených státech a ne v nějaké odlehlé oblasti Jižního Tichomoří," dodala Reynoldsová. K objevení sopky, která zatím zůstává beze jména, došlo jaksi "mimochodem" při zkoumání korálového útesu v Beringově moři a Severním Pacifiku.

Milan Kopp, Nora Grundová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme