‚Jeden z nejtemnějších dnů země.‘ Teroristé ve dvou mešitách na Novém Zélandu zastřelili 49 lidí

Ozbrojený policista během bezpečnostní akce při útoku na Novém Zélandu. | Zdroj: Reuters

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo v pátek nad ránem 49 lidí, pachatelé také dalších 20 těžce zranili. Informovala o tom premiérka země a místní policie, která zadržela tři muže a jednu ženu. Premiérka Jacinda Ardernová označila incident za teroristický útok. Mezi oběťmi nejsou podle aktuálních informací žádní Češi.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Christchurch (Aktualizováno: 11:35 15. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle listu New Zealand Herald se střílelo v mešitách Al Noor a Linwood Masjid v centrální části města. Jeden ze střelců si čin nahrával na mobilní telefon a před střelbou zveřejnil dlouhé prohlášení vysvětlující jeho motivaci, uvedl deník.

Podle svědků z místa byli útočníci v hlavní místnosti mešity zhruba deset minut a stříleli poloautomatickou zbraní. Podle jednoho ze svědků bylo slyšet nejméně 50 výstřelů.

Útok odsoudil starosta města Christchurch i novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. „Mnoho z těch, kteří byli střelbou zasaženi, jsou migranti či uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland jako svůj nový domov,“ prohlásila Ardernová, která střelbu označila za „bezprecedentní násilný čin“.

„Oni patří mezi nás. Mezi nás naopak nepatří ten, kdo útoky spáchal. Na Novém Zélandu není místo pro extrémní formy násilí, jako je tato. V myšlenkách jsem s těmi, které střelec zasáhl, a myslím taky na jejich blízké,“ dodala Ardernová.

Text pokračuje pod online reportáží.

Uzavřete mešity

Policejní komisař Mike Bush médiím řekl, že motiv činu zatím není znám. Za teroristický útok jej neoznačil. „Řešíme tady zcela bezprecedentní situaci. Je to velmi vážné,“ prohlásil Bush. Počet obětí zatím podle něho není možné sdělit, je jich však „podstatné množství“.

Policie mezitím na svém twitterovém účtu vyzvala všechny mešity, aby uzavřely své dveře a věřící je nenavštěvovali.

Obě mešity stojí poblíž centra města, v jedné z nich se zrovna modlili členové kriketového týmu z Bangladéše. Tým už na Twitteru napsal, že jsou všichni sportovci v pořádku.

Chystaný zápas proti výběru Nového Zélandu se ale neodehraje. Novozélandské úřady pro jistotu nechaly uzavřít všechny mešity v zemi.

„Tento incident se týká množství míst. A policie nám řekne další informace, jakmile je získá – podle vývoje situace. Nemohu ani potvrdit informace o počtu mrtvých a zraněných. Ale je jasné, že tohle jeden z nejtemnějších dnů Nového Zélandu,“ řekla dříve premiérka novozélandským médiím.

elb, jgr, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme