Nový Zéland přijal nový protiteroristický zákon, reaguje na útok extremisty v Aucklandu

Na Novém Zélandu byl v reakci na nedávný útok extremisty v Aucklandu přijat zákon, který kriminalizuje přípravu teroristického útoku a má se vypořádat s dosavadní skulinou v právním systému, informovala agentura Reuters. Na začátku měsíce srílanský občan, který byl podle novozélandské vlády inspirován teroristickou organizací Islámský stát, pobodal v supermarketu pět lidí. Útočník byl přitom úřadům znám a sledován.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté útočníka sledovali. Mysleli, že si jde do supermarketu nakoupit, ale muž v obchodě vytáhl nůž a začal bodat lidi kolem sebe | Zdroj: Reuters

Nový zákon dává policii právo provést bez soudního příkazu domovní prohlídku nebo sledovat určité osoby, aby mohla překazit přípravu teroristického útoku. Právní norma také zakazuje výcvik ve zbrani nebo v boji, jehož účelem je terorismus.

Teroristický útok na Novém Zélandu. Muž inspirovaný Islámským státem v obchodě pobodal šest lidí

Číst článek

„Povaha terorismu se změnila,“ sdělil agentuře Reuters novozélandský ministr spravedlnosti Kris Faafoi. „Všude na světě pozorujeme, že (terorismu se dopouští) spíše samostatně jednající osoby než větší organizované skupiny,“ uvedl. Faafoi dodal, že podobná opatření, která na Novém Zélandu nově zavádí přijatý zákon, již existují ve většině zemí.

Extremista původem ze Srí Lanky 3. září pobodal pět lidí v obchodě. Další dva lidé utrpěli zranění v nastalém zmatku. Útočník, dvaatřicetiletý Ahamed Aathil Mohamed Samsudín, byl novozélandským bezpečnostním úřadům znám a nepřetržitě sledován. V červenci byl propuštěn z vězení, kde strávil asi tři roky. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že tohoto srílanského občana inspiroval Islámský stát. Zdůraznila však, že za útokem byl jednotlivec, ne víra. Samsudína bezprostředně po útoku zastřelila policie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme