Nový Zéland čelí jedné z nejhorších námořních katastrof v dějinách země

Novozélandská vláda označuje havárii nákladní lodi Rena za jednu z největších námořních katastrof. Podle expertů by totiž do moře mohlo uniknout až 10krát víc ropy, než se původně odhadovalo. Loď, která veze celkem 1.700 tun oleje a dalších asi 200 tun vlastního paliva, uvízla ve středu na útesu u Nového Zélandu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejnerová loď Rena uvízla na útesu u pobřeží Nového Zélandu

Kontejnerová loď Rena uvízla na útesu u pobřeží Nového Zélandu | Zdroj: Reuters

Práci záchranářům komplikuje špatné počasí. Silně rozbouřené moře navíc způsobilo na lodi další poškození.

„Topný olej teď vytéká v daleko větší míře. Množství vytékajícího oleje se až zpětinásobilo, až ke 300 či 400 tunám,“ přiblížila v Dopoledním Radiožurnálu australská spolupracovnice ČRo Pavla Hůlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záchranné akce v souvislosti s havarovanou lodí Rena přiblížila v Dopoledním Radiožurnálu australská spolupracovnice ČRo Pavla Hůlová.

Kvůli bouři museli záchranáři plavidlo zajistit. I tak ale stále hrozí jeho rozlomení. Vlastník lodi, řecká společnost Costamare, už přislíbil, že bude s novozélandskými úřady plně spolupracovat, aby škody byly minimální. Úsilí se teď soustředí na odčerpávání oleje z lodě. Vyhlídky na rychlý obrat k lepšímu ale nejsou podle Hůlové vůbec růžové.

„Kvůli vlnám a rozbouřenému moři je téměř nemožné v záchranných pracích efektivně pokračovat. Před falešnými nadějemi na brzké zlepšení varoval i ministr životního prostředí, který naopak bohužel předpokládá výrazné zhoršení situace během příštích několika dnů,“ dodala Hůlová.

Podle šéfky úřadu pro námořní dopravu Catherine Taylorové se ropa šíří dál k pobřeží. Jak řekla britské BBC, jeho obnova potrvá několik týdnů.

Postižené písečné pláže, které jsou oblíbeným cílem turistů i surfařů, jsou zavřené. Úřady už taky obyvatele varovaly, aby se zdržovali dál od břehů. Před negativním dopadem varují i ochránci přírody.

"Odborníci se na pobřeží snaží eliminovat negativní dopad olejového znečištění na životní prostředí. Vláda nabádá, aby se lidé spontánně nevydávali odklízet olejové nánosy z pláží, protože neodborné zásahy mohou situaci ještě zhoršit,“ dodala Pavla Hůlová.


Oblast zasažená havárii

Lubica Bergmanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme