Nový Zéland po útoku na mešity zakáže útočné pušky. Celkem by mělo jít zhruba o 13 500 zbraní

Nový Zéland se po útoku na dvě mešity ve městě Christchurch rozhodl zpřísnit zákony o držení zbraní a zakázat útočné a poloautomatické pušky. Zákony by měly vejít v platnost nejpozději do 11. dubna. S odvoláním na sdělení premiérky Jacindy Ardernové o tom informovala agentura Reuters. Útok 28letého Australana v Christchurch si minulý týden vyžádal 50 mrtvých. Masakr věřících útočník, který se označil za rasistu, zdůvodnil mimo jiné migrací.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Šest dní po útoku oznamujeme zákaz poloautomatických pušek vojenského typu a automatických pušek,“ uvedla Ardernová.

Zakázány mají podle Reuters být také součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal a také velkokapacitní zásobníky. Všichni držitelé zakázaných zbraní je musí na základě rozhodnutí vlády v nadcházejících dvou dnech nahlásit úřadům, než je předají, píše AP.

Za minutu ho soud obvinil z vraždy. Terorista z Christchurche chtěl v masakru podle premiérky pokračovat

Číst článek

„Naše dějiny navždy změnil 15. březen. Teď se změní i naše zákony. Oznamujeme, že jsme ve jménu všech Novozélanďanů podnikli kroky ke zpřísnění našich zákonů o držení zbraní, abychom z naší země udělali bezpečnější místo,“ řekla Ardernová s tím, že všechny typy poloautomatických pušek, které byly použity při útoku, budou zakázány.

Nová opatření mají umožnit odkoupení zakázaných zbraní od majitelů, což podle premiérky bude státní kasu stát 200 milionů novozélandských dolarů.

„Domnívám se, že převážná většina legálních držitelů zbraní na Novém Zélandu pochopí, že tyto kroky jsou v národním zájmu,“ řekla Ardernová s tím, že na farmáře se budou vztahovat přísně uplatňované výjimky kvůli regulaci škůdců.

Nový Zéland se v minulosti snažil zákony o střelných zbraních zpřísnit, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že na Novém Zélandu má silnou tradici lov.

Zákaz 13 500 zbraní

Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, je tam ale také nízký počet násilných trestných činů spáchaných střelnou zbraní, nový zákaz by se podle Reuters měl vztahovat na asi 13 500 z nich.

Na Novém Zélandu začali pohřbívat oběti útoků v Christchurchi. Všechny ještě nejsou identifikované

Číst článek

Novozélandská policie mezitím oznámila, že všech 50 obětí útoku identifikovala. Ve většině případů šlo o uprchlíky či migranty z Pákistánu, Indie, Malajsie, Turecka, Indonésie, Somálska, Afghánistánu a Bangladéše.

Ve čtvrtek se podle agentury AP uskutečnilo nejméně šest dalších pohřbů obětí. Ardernová oznámila, že páteční volání k modlitbě muslimů bude celostátně vysíláno a následovat budou dvě minuty ticha za oběti. Obě mešity, které se staly dějištěm útoku, budou v pátek otevřeny a očekává se účast tisíců věřících. Po útoku byla na celém Novém Zélandu posílena bezpečnost u mešit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme