VIDEO: Nový Zéland nemá téměř žádné nakažené covidem. Premiérka uspořádala oslavu

Dva a půl tisíce lidí, slunce, barbecue. Nikdo nemá nasazenou roušku, všichni popíjejí kávu nebo limonádu a čekají na snídani, kterou jim servíruje jejich premiérka Jacinda Ardernová. Tohle není sen, ale realita na Novém Zélandě. Tamní vláda totiž slaví úspěch v boji s covidem, obyvatelé ostrovního státu mohou do kina i divadel. Od dubna, kdy v jeden den přibylo nejvíce 89 nakažených, čísla klesají a přibývají většinou jednotky případů denně.

Nový Zéland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestého února mohli Novozélanďané s párkem v ruce tradičně oslavit s Jacindou Ardernovou Den Waitangi, informuje novozélandská televizní stance 1 News. Kromě vzpomínky na den, kdy byla podepsána smlouva Waitangi, považovaná za nejzásadnější dokument v historii země, mají obyvatelé i další důvod k oslavě: pandemie covidu se jich skoro netýká. Za celý rok 2020 zaznamenal téměř pětimilionový Nový Zéland méně než dva tisíce nakažených a 26 úmrtí v souvislosti s covidem, píše britský deník The Guardian. 

Ve veřejné dopravě mohou lidé jezdit bez roušek, večer zajít za kulturou nebo si dát oběd v restauraci. Nedochází tu ke komunitnímu šíření, zdravotnictví se ani neblíží hranicím svých kapacit. U vstupů do obchodů a kaváren stojí kromě dezinfekčních gelů také panely s QR kódy, které lidé používají ke zpětnému trasování, píše největší zpravodajský web na Novém Zélandě Stuff.

Tvrdě a včasně

Na jaře, v první a poslední vlně covidu, přistoupila vláda k přísným opatřením. Země s malou populací rychle omezila shromažďování a začala masivně testovat. K úspěchu Novozélanďanům pomohla také rozšířená trasovací aplikace.

Po odeznění první vlny začala vláda Jacindy Ardernové opatření postupně uvolňovat, obyvatelé se mohou nechat zdarma otestovat PCR testy. Jediné omezení, které se Novozélanďanů dotýká, je zákaz cestování. Země je neprodyšně uzavřená, vláda aktuálně jedná o možnosti cestování do státu s nízkým nebo žádným výskytem nákazy.

Dokud budu ministrem, nebudeme v Česku očkovat neschváleným Sputnikem, ujišťuje Blatný

Číst článek

Strategii, kterou Ardernová pojmenovala „tvrdě a včasně“ musela její vláda využít ještě jednou, lokálně. To, když se v srpnu začal šířit covid v největším novozélandském městě Auckland. Vláda město okamžitě uzavřela a omezila pohyb místních, mohli si zajít pouze k lékaři, na nákup nebo práce. Na začátku října ale vláda v čele s Ardernovou aucklandská opatření zrušila s tím, že se virus podařilo opět zastavit.

V posledních 14 dnech bylo na celém Novém Zélandě potvrzeno 31 nakažených covidem. Vláda přesto plánuje očkování, ve středu registrovala vakcínu firmy Pfizer. S tou nejdříve naočkuje zdravotníky a zaměstnance aerolinií, oznámil podle agentury Reuters ministr pro covid-19 Chris Hipkins.

Do země má od Pfizeru dorazit jeden a půl milionu vakcín, současně novozélandská vláda jedná o dodávkách vakcín AstraZeneca, Janssen a v Česku vyráběné látky Novavax.

vis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme