‚Delta změnila pravidla hry‘. Nový Zéland kvůli koronaviru prodloužil celostátní uzávěru o tři dny

Celostátní karanténní uzávěra se na Novém Zélandu prodlužuje o další tři dny, tedy do páteční půlnoci. Oznámila to v pondělí premiérka Jacinda Ardernová. V Aucklandu, který je epicentrem současné vlny šíření koronaviru v zemi, budou restrikce platit přinejmenším do konce srpna, uvedla agentura Reuters. Současná vlna koronavirové nákazy podle ministerské předsedkyně v zemi dosud nekulminovala.

Wellington/Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová

„Nejbezpečnější možností je nyní pro nás všechny i nadále držet kurz,” prohlásila premiérka Ardernová (ilustrační foto) | Foto: Martin Hunter | Zdroj: Reuters

Pokud nás svět něco naučil, tak je to opatrnost s touto variantou covidu-19," podotkla premiérka, podle níž je hlášeno 13 000 kontaktů s nakaženými mutací delta po celé zemi. To je více než v předchozích vlnách pandemie. „Delta změnila pravidla hry,“ dodala šéfka vlády.

Nový Zéland jde do celostátní karantény. V Aucklandu se objevil jeden pozitivní případ koronaviru

Číst článek

Potvrzené případy koronaviru evidují úřady v Aucklandu a Wellingtonu, poznamenala agentura Bloomberg. Za uplynulý den testy odhalily 35 nově nakažených, celkem jich v současné době tato ostrovní země eviduje 107.

Zemi se dosud vyplácel razantní postoj a tvrdé uzávěry či uzavírání hranic při prvních náznacích komunitního přenosu. V poslední době úřady na Novém Zélandě začínají čelit kritice kvůli pomalému tempu očkování, plně imunizovaných je tam zhruba 20 % obyvatel.

Koronavirus v Austrálii

Premiér sousední Austrálie, která se v současné době rovněž potýká s šířením infekce, v pondělí prohlásil, že uzávěry nejsou dlouhodobě udržitelné.

Až země dosáhne přinejmenším 70 nebo 80 procent proočkovanosti obyvatel proti covidu-19, bude se podle něj muset naučit s covidem-19 žít. „(Lockdowny) nemohou pokračovat donekonečna. Není to udržitelný způsob života v této zemi,“ uvedl na tiskové konferenci šéf australské vlády Scott Morrison.

Karanténní opatření se týkají více než poloviny Australanů. Například Sydney žije v takzvaném lockdownu už dva měsíce, Melbourne právě prožívá už svou šestou karanténní uzávěru, připomíná Bloomberg.

Policie uzavřela centrum Sydney. Snažila se zabránit protikaranténním demonstracím

Číst článek

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales dnes oznámil 818 nově odhalených případů koronaviru, nejvíce právě v Sydney. To je jen o něco méně, než dosud nejvyšší denní přírůstek 830 infikovaných, jenž úřady zaznamenaly o den dříve.

Austrálii se původně dařilo držet šíření viru pod kontrolou. Nyní se však potýká s šířením varianty delta a lesk z jejího počátečního úspěchu kalí pomalá očkovací kampaň, píše Reuters.

Zdravotníci v zemi dosud plně naočkovali 30 procent obyvatel starších 16 let, na 52 procent Australanů má alespoň jednu dávku preparátu.

Vakcinace se nyní odehrává rekordní rychlostí, ale 80 procent plně očkovaných lidí se tímto tempem nepodaří dosáhnout dříve než v prosinci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme