Generace, která si už nezapálí. Nový Zéland je na cestě k nekuřáctví, omezí i obsah nikotinu v cigaretách

Krabička cigaret stojí na Novém Zélandu 500 korun. Pravidelné zdražování cigaret se ale podle vlády neosvědčilo. Ostrovní stát chce vytvořit nekuřáckou generaci a tomuto cíli se už o krok přiblížil. Poslanci schválili v prvním čtení návrh zákona, který razantně omezuje dostupnost tabákových výrobků, a nejen pro mladistvé. Týká se výhradně tabáku, nikoli elektronických cigaret.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuřák

Krabička cigaret stojí na Novem Zélandu 500 korun (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh obsahuje tři základní body. Prvním je razantní omezení obsahu nikotinu v tabákových výrobcích tak, aby už nebyly návykové. To znamená, že v obchodech by měly být pouze cigarety s velmi nízkým obsahem nikotinu, označují se anglickou zkratkou VLNC.

Závislost není dědičná nemoc, ale reakce na trauma. Závislé netrestejme, nabádá psychoterapeut

Číst článek

Pro srovnání, obsah nikotinu v těchto cigaretách je 4 desetiny miligramu na gram. U normálních cigaret to bývá zhruba 16 miligramů na gram.

Dále se také omezí počet obchodů s tabákovými výrobky o 90 až 95 procent. Podle návrhu by se měly prodávat pouze ve specializovaných obchodech a nikde jinde. A za třetí, součástí návrhu zákona je taky zákaz prodeje tabákových výrobků lidem narozeným po 1. lednu 2009.

Až začne zákon platit, této generaci bude zhruba 14 let a méně. Návrh zmiňuje rok jejich narození, nikoliv věk, protože se počítá s tím, že věková hranice se bude postupně zvyšovat. Cílem totiž je, aby si mladiství a celá jejich generace nemohli legálně koupit cigarety a tabákové výrobky.

V Česku se už pět let nekouří v restauracích. Co přinesl protikuřácký zákon?

Číst článek

Novozélandští poslanci návrh schválili v prvním čtení a měl téměř stoprocentní podporu napříč politickým spektrem. Proti byla pouze pravicová strana ACT, uskupení spotřebitelů a daňových poplatníků.

Její poslankyně Brooke Van Veldenová to označila za pokus zavést prohibici. Stát se podle ní snaží chovat jako chůva, píše novozélandský Herald.

Výhrady mají i podporovatelé

Výhrady ale mají i strany, které ten návrh podpořily. Opoziční Národní strana, konkrétně její poslanec Matt Doocey, upozornil na experimentální charakter opatření a na to, že to je nevyzkoušený postup. Nikdo na světě ještě tak daleko nezašel. Zároveň ale řekl, že nevidí problém v tom, aby byl Nový Zéland první na světě.

Zelení, kteří také hlasovali pro omezení, se zase obávají, že to povede k rozkvětu černého trhu s tabákovými výrobky. A podobně to vidí maorská strana Te Pāti Māori, i ta ale návrh podpořila.

Současná pravidla „jsou nehorázná a bizarní“

Plán představila náměstkyně ministra zdravotnictví, lékařka Ayesha Verrallová. Podmínky, které stát dopřává tabákovým společnostem, označila za nehorázné a bizarní. Úřady podle ní víc regulují prodej zdravotně nezávadných sendvičů než cigaret.

‚Přestřelují a neřeší to.‘ Nikotinové sáčky berou děti na úzkosti, ale spíš je tím zhoršují, říká adiktolog

Číst článek

Verrallová také zdůraznila, že cílem není postih kuřáků, ale prodejců, kteří by nezákonně prodávali cigarety mladistvým.

Podle náměstkyně je na prvním místě ochrana zdraví obyvatel. Uskutečnění zmíněného plánu podle ní uspoří resortu zdravotnictví v přepočtu asi 75 miliard korun. Není ovšem jasné, v jakém časovém horizontu.

Návrh zatím prošel prvním čtením, poslanci by o něm znovu měli hlasovat do prosince. Pokud ho schválí a pokud si zachová tak velkou podporu, pak opatření začnou platit od 1. ledna.

Na Novém Zélandu kouří 13 procent dospělých, u nás je to o 10 procentních bodů více. Více kuřáků je mezi původními obyvateli Maory, kouří jich přes 31 procent. Zdravotní dopady to má hlavně pro maorské ženy, úmrtnost na rakovinu plic je u nich čtyřikrát vyšší než u jiných skupin obyvatel.

Helena Berková, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme