Nekuřácká generace? Nový Zéland navrhuje zákaz prodeje cigaret každému, kdo se narodil po roce 2004

Nový Zéland ohlásil soubor návrhů, které se zaměřují na to, aby byla další generace nekuřácká. Plánem je například postupně zvyšovat věkovou hranici, od které bude zákonné si koupit cigarety a tabákové výrobky. V plánu dokonce je, že by pro mladé, kteří se narodili po roce 2004, bylo kouření nelegální. Uvažuje se ale také o výrazném snížení nikotinu ve výrobcích, minimální ceně cigaret nebo omezení míst pro prodej.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další generace na Novém Zélandu by mohla být nekuřácká (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Potřebujeme nový přístup,“ řekla podle Guardianu ve čtvrtek novozélandská ministryně zdravotnictví Ayesha Verrallová při oznamování plánovaných změn.

Češi během pandemie kouřili méně, kvůli rostoucím cenám ale neušetřili. Dařilo se také padělkům

Číst článek

„Zhruba 4500 Novozélanďanů umře každý rok kvůli tabáku. Musíme zrychlit vývoj situace, abychom tohoto cíle dosáhli (mít nekuřáckou generaci do roku 2025 – pozn. red.). Bez programu na kontrolu tabáku to nezvládneme,“ dodala.

Podněty uvítaly i veřejné zdravotnické organizace. „Tento návrh je více než pomoc lidem s tím, aby přestali kouřit,“ uvedla v prohlášení generální ředitelka Lucy Elwoodová z Cancer Society.

Doplnila, že počet prodejců s tabákem byl čtyřikrát vyšší v komunitách s nízkými příjmy, kde se nejvíce kouří. I to je podle ní důvod k tomu chránit další generace před touto závislostí. „Tabák je nejškodlivějším spotřebitelským výrobkem v historii a je potřeba ho postupně vymýtit.“

Závislí Maorové

Plán kvituje také Shane Kawenata Bradbrook, dlouhodobý zastánce toho, aby Maorové, tedy původní obyvatelé Polynésie, nekouřili. Právě oni patří mezi skupiny, které jsou na tabákových výrobcích nejvíc závislé.

„Tabákový průmysl je až příliš závislý na našich lidech, parazituje na jejich penězích předtím, než je jejich popel rozprášen po celém ostrově,“ vysvětlil.

Kritici však upozorňují, že plán může mít i negativní důsledky. Hrozí podle nich bankrot maloobchodníků a prodej takových výrobků na černém trhu. To v oficiálním dokumentu s návrhy uznala i vláda: „Máme důkazy o tom, že na Nový Zéland se čím dál víc pašují cigarety a do trestné činnosti se zapojují organizované zločinecké skupiny.“

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme