Novozélandská premiérka Ardernová vyhrála volby. Její strana může dosáhnout nadpoloviční většiny

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová s převahou vyhrála parlamentní volby. Podle bezmála úplných výsledků její Novozélandská strana práce získala 49 procent hlasů a čeká se, že v zákonodárném sboru bude mít nadpoloviční většinu.

Wellington (Aktualizováno: 13:52 17. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Jacinda Ardnerová drtivě vyhrála se svou labouristickou stranou parlamentní volby. | Foto: David Rowland | Zdroj: Reuters

Opoziční Novozélandská národní strana má po sečtení takřka všech volebních lístků 26 procent.

V parlamentu zasednou i dvě menší strany, Zelení a liberální seskupení Act, jež zatím mají shodně kolem osmi procent.

Novozélanďané souběžně s volbami uspořádali dvě referenda - o eutanazii a o legalizaci marihuany pro rekreační účely. Výsledky těchto hlasování se čekají koncem měsíce.

Ve 120členné sněmovně by Strana práce podle předběžných propočtů měla mít 64 křesel. Opoziční Národní straně je přisuzováno 35 mandátů, Zeleným a hnutí ACT po deseti mandátech. Jeden mandát zřejmě získá i strana zastupující maorskou menšinu.

„Nový Zéland vyjádřil Straně práce největší podporu za posledních padesát let,“ prohlásila v povolebním projevu Ardernová. Vláda podle ní dostala mandát k urychlení obnovy Nového Zélandu po koronavirové epidemii. Premiérka ale neuvedla, zda bude chtít pokračovat ve stávající vládní spolupráci se Zelenými.

Volby měly vysokou účast. Dva miliony voličů využily možnost volit s předstihem, což je o 60 procent více než v předchozích volbách v roce 2017. Celkem je v zemi registrováno na 3,5 milionu voličů.

Podle světových agentur popularita 40leté Jacindy Ardernové výrazně stoupla díky tomu, jak její vláda zvládla koronavirus. Od začátku epidemie zaznamenal pětimilionový Nový Zéland 1883 případů nákazy a 25 úmrtí. Díky příznivé epidemiologické situaci kabinet zrušila na začátku října poslední platná omezení v největším městě Aucklandu.

Nový Zéland čekají parlamentní volby. Průzkumy připisují vítězství současné premiérce Ardenové

Číst článek

Konzervativní opozice ale vládě vyčítala neuskutečněné reformy. Velkým tématem v předvolební kampani bylo také nedostupné bydlení.

Ardernová stojí v čele novozélandské vlády od roku 2017. Její straně se tehdy podařilo složit koalici se Zelnými a nacionalistickou stranou Nový Zéland především, která v letošních volbách dostala podle dílčích výsledků dvě procenta hlasů a v parlamentu tudíž nezasedne. Při vstupu do úřadu byla Ardernová nejmladší vůdkyní Nového Zélandu za posledních 150 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme