Nový Zéland čekají parlamentní volby. Průzkumy připisují vítězství současné premiérce Ardenové

Nový Zéland čekají v sobotu parlamentní volby. A podle předvolebních průzkumů a tamních politologů nejspíš také nejvíce levicová vláda za posledních několik desetiletí. Hlavní favoritkou je totiž současná premiérka Jacinda Ardernová a její Labour party, které výrazně pomohlo to, jak země zvládla pandemii koronaviru.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí oznámila, že v rámci prevence šíření koronaviru prodlouží uzávěru města Aucklandu do konce týdne | Foto: Loren Elliott | Zdroj: Reuters

Volby začnou na Novém Zélandu v sobotu ráno tamního času. Poměrně jasnou favoritkou je podle průzkumů Labour party vedená současnou premiérkou Jacindou Ardernovou.

Průzkumy jí připisují skoro 47 procent hlasů, což jí dává poměrně velký náskok před druhou nejvíce preferovanou Národní stranou, které průzkumy předpovídají 32 procent. I tuto stranu vede žena, Judith Collinsová. Nutno říct, že pokud jde o oblíbenost obou politických vůdkyň, rozdíl mezi nimi jsou v průzkumech ještě propastnější.

Další strany pak mají poměrně velký odstup. Do parlamentu by se mohly dostat ještě liberální až libertariánská strana Act a také Zelení. Obě s výsledkem kolem osmi procent.

Politologové oslovení deníkem NZ Herald na základě průzkumů předpovídají, že Labour party jen těsně unikne parlamentní většina a očekává se, že vládu sestaví se Zelenými, což by byla nejvíc levicová vláda od 70. let minulého století.

Sjednotit, nebo trvale rozdělit? Severní Kypr ve volbách rozhoduje o směřování neuznaného státu

Číst článek

Hlavním tématem, které letos dominuje, je pandemie koronaviru a její krocení, což výrazně pomohlo současné premiérce Ardernové. Nový Zéland pod jejím vedením od začátku pandemie zaznamenal jen dva tisíce potvrzených případů nemoci covid-19. Země na začátku jara zavedla velmi přísnou karanténu, což opozice v čele s Národní stranou silně kritizovala. Pak ale vláda díky relativní izolaci země a přísným opatřením dokázala minimalizovat dopady epidemie na zdraví lidí i ekonomiku.

Podle odhadů ekonomů hospodářství poklesne asi o tři procenta, tedy o poznání méně než jinde na světě, kde se před druhou vlnou pokles odhadoval mezi 5-11 procenty. Je ale potřeba říct, že v dalších oblastech premiérka sliby příliš neplnila.

Jedním z velkých témat už před minulými volbami byl plán výrazně snížit dětskou chudobu. Ardernová slíbila do deseti let postavit 10 tisíc domovů, které mají pomoci nízkopříjmovým rodinám s dětmi, v čemž její dosavadní vláda výrazně zaostala. Pokud ale vznikne výrazně levicová vláda, novozélandští politologové očekávají, že v těchto slibech kabinet pokročí výrazněji. Zelení mají v tomto ohledu velmi podobný program, kromě toho chtějí posilovat sociální stát a legalizovat marihuanu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme