Nový Zéland zavádí placené volno pro ženy a páry, které se musí vyrovnat se samovolným potratem

Novozélandská vláda ve středu jednomyslně přijala návrh zákona, jenž umožňuje lidem, kteří se musejí vyrovnat se samovolným potratem nebo se jim narodí mrtvé dítě, aby si vzali třídenní placené volno. Legislativa se vztahuje na ženy, jejich partnery a na páry, které jsou v procesu adopce dítěte nebo náhradního mateřství. Naopak ale nepočítá s případy, kdy je těhotenství přerušeno záměrně.

Auckland Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Držení partnera za ruku přispívá podle vědecké studie k úlevě od bolesti. Ilustrační foto.

Nárok na třídenní pracovní volno dostanou ženy, jejich partneři a také páry, které jsou v procesu adopce dítěte nebo náhradního mateřství (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Předkladatelka zákona, labouristická poslankyně Ginny Andersenová, vysvětlila, že díky zákonu dostanou lidé příležitost vyrovnat se ztrátou bez toho, aby si museli vybírat nemocenskou.

„Zármutek, který s potratem přichází, není nemoc. Je to ztráta, a ta vyžaduje čas na fyzické a psychické zotavení,“ cituje její slova deník The Guardian.

Samovolný potrat se týká jedné ze čtyř novozélandských žen. Každý rok se s ním nebo se situací, kdy se dítě narodí mrtvé, musí vypořádat až 20 tisíc žen. Poslankyně za Stranu zelených Jan Logieová věří, že se díky novému zákonu podaří překonat přetrvávající společenské tabu.

„Je to neskutečně normální zážitek, normální ale neznamená jednoduchý. Neobejde se to bez bolesti. Prostřednictvím mlčení a stigmatizace jsme dlouho nutili ženy – především ženy –, aby vlastně předstíraly, že se nic nestalo,“ prohlásila v parlamentu Logieová.

Final reading of my Bereavement Leave for Miscarriage Bill. This is a Bill about workers’ rights and fairness. I hope it gives people time to grieve and promotes greater openness about miscarriage. We should not be fearful of our bodies.

04:54 – 24. 03. 2021

90 729

Podle Andersenové je Nový Zéland teprve druhou zemí světa, která přišla s podobným programem. V Indii mají ženy po samovolném potratu nárok na šest týdnů volna. Málokterá ale může v praxi této možnosti využít, protože je většina z nich zaměstnaná mimosmluvně, upozorňuje Guardian.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme