Nový Zéland postihlo zemětřesení, zahynuly desítky lidí

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály zabilo na Novém Zélandu nejméně 65 lidí. Úřady předpokládají, že tento počet nebude konečný. V nejhůře postiženém městě Christchurch se totiž zřítilo množství budov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení ve městě Christchurch | Zdroj: ČTK

V ruinách domů záchranáři dál pátrají po zavalených. Podle agentury Reuters zůstává ve městě Christchurch pod troskami na 200 osob.

Podle vedoucí konzulátu ČR v australském Sydney Pavla Pitela nejsou zatím zprávy o tom, že by mezi mrtvými byli Češi.

„Jsme v kontaktu s mnoha českými občany v místě a přes ně zase s jejich kamarády a blízkými. Zatím nemáme informace o žádném českém občanovi, který by byl zraněn nebo usmrcen. Rovněž tak klienti cestovních kanceláří, které organizují početné zájezdy na Nový Zéland, se v době zemětřesení nacházeli mimo Christchurch,“ řekl Radiožurnálu Pitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Novém Zélandu po zemětřesení popsal Radiožurnálu český konzul v australském Sydney Pavel Pitel

Upozornil však, že spojení s postižným městem je složité a situace se nadále vyvíjí.

Starosta Bob Parker vyhlásil ve druhém největším městě souostroví výjimečný stav a nařídil evakuaci lidí z centra města. V ulicích už byli rozmístěni vojáci, jejichž úkolem je pomáhat obyvatelům a střežit oblast. Mimo provoz je elektrická síť a zavřené je také letiště.

Práci záchranářů momentálně komplikuje tma a také silný déšť. Nevozélandské úřady očekávají v noci následné otřesy a varují obyvatele před vycházením z domu.

Ulice byly v době otřesů plné lidí

Zemětřesení jsou na Novém Zélandu relativně běžná. Podobně silné otřesy zasáhly Christchurch například v září loňského roku. Tehdy ale nikdo o život nepřišel, jelikož přírodní živel udeřil v ranních hodinách, kdy bylo na ulicích jen minimum lidí.

„Je to nesrovnatelně horší, říkají svědci z místa. Dnešní zemětřesení bylo blíže než to na podzim loňského roku a v zásadě zničilo většinu centra města Christchurch. Nepříjemná shoda byla i ta, že přišlo v jednu hodinu odpoledne v pracovní den, kdy centrum bylo plné lidí,“ dodal konzul.

Premiér Nového Zélandu John Key nazval nazval zemětřesení jedním z nejčernějších dnů v historii země. Starosta Christchurche popsal město, které má 400.000 obyvatel, jako válečnou zónu.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme