‚Slávu mu nedopřeji.‘ Novozélandská premiérka nechce dát útočníkovi z Christchurche prostor k šíření rasismu

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v úterý řekla, že udělá vše pro to, aby útočník z Christchurche nedostal prostor šířit své rasistické názory. Zároveň zdůraznila, že jeho jméno nevysloví a slávu mu nedopřeje. Informovala o tom agentura AP. Muž, který je obviněn z vraždy 50 lidí ve dvou mešitách na Novém Zélandu, se rozhodl u soudu hájit sám.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová | Foto: New Zealand Prime Minister's Office/Handout | Zdroj: Reuters

„Souhlasím s tím, že je to absolutně něco, čeho si musíme být vědomi a dělat, co je v našich silách, abychom zabránili tomuto jedinci v získání slávy,“ řekla Ardernová novinářům. „Zajisté měl mnoho motivů ke spáchání tohoto ohavného teroristické útoku. Získání slávy byl jedním z nich, a to je něco, co mu můžeme odepřít,“ dodala.

Střelec z Christchurche se chce hájit sám. Novozélandská vláda po jeho útoku chystá nový zákon o zbraních

Číst článek

„Je to terorista, je zločinec a je extrémista, ale když (o něm) budu mluvit já, zůstane beze jména. Vás ostatní žádám, abyste zmiňovali jména těch, o které jsme přišli, spíše než jméno muže, který je vzal. Možná se chtěl proslavit, my na Novém Zélandu mu ale nedáme nic, ani jeho jméno... Ano, člověk, který tyto činy spáchal, nebyl odsud, nevyrostl tady, nenašel zde svou ideologii, to ale neznamená, že se tu stejné názory neobjevují,“ řekla Ardernová v parlamentu a projev zakončila slovy „as-Salám alajkum, mír s vámi, mír s námi všemi“.

Na otázku, zda se soud uskuteční za zavřenými dveřmi, Ardenová odpověděla, že o tom ona nerozhoduje.

Manifest a video

O střelcově touze po pozornosti svědčí skutečnost, že zveřejnil 74stránkový manifest, v němž muslimy a imigranty označil za „vetřelce“ a sebe za rasistu. Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant útok také nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu.

Šíření videa si vyžádalo hlasitou kritiku a facebook v prvních 24 hodinách po masakru 1,5 milionů verzí snímku odstranil. Ardernová nicméně v úterý kritizovala, že video je i čtyři dny po útoku stále na internetu. „Byli jsme v kontaktu s facebookem, který nás informoval o jeho snahách video smazat,“ řekla Ardernová.

Australský premiér Scott Morrison mezitím vyzval v souvislosti s útoky na mešity v dopise mezinárodní společenství k zavedení větších regulací na sociálních sítích. 

Dopis obdržel japonský premiér Šinzó Abe, který v současnosti předsedá G20 a Morrison ho zároveň zveřejnil na twitteru. Apeluje v něm na mezinárodní společenství, aby se zabývalo otázkou, jak zabránit šíření škodlivých násilných příspěvků. „Je neakceptovatelné přistupovat k internetu, jako k neregulovanému prostoru,“ napsal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme