Na White Island hrozí další sopečný výbuch. Stav některých zraněných po první erupci zůstává vážný

Na novozélandském ostrůvku White Island, kde zemřelo při pondělní erupci sopky nejméně pět lidí, hrozí další výbuch. Místní policie se proto v úterý bude snažit mapovat situaci pomocí dronů. Na tiskové konferenci také uvedla, že osm pohřešovaných po erupci sopky je zřejmě mrtvých. V nemocnicích je 31 zraněných, z toho 27 má popáleniny na více než 30 procentech těla.

Wellington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch sopky na White Island u Nového Zélandu | Foto: George Novak/New Zealand Herald | Zdroj: ČTK/AP

„Ne všichni pacienti s popáleninami přežijí,“ řekl novinářům podle deníku The Guardian lékař Pete Watson. „Většina utrpěla popáleniny na více než 30 procentech těla, mnozí mají problémy s dýcháním a poškozené plíce,“ dodal Watson. Zranění jsou ve věku od 13 do 72 let a umístěni byli do nemocnic na Novém Zélandě, někteří budou převezeni do Austrálie.

Novozélandské úřady předpokládají, že výbuch sopky White Island nikdo nepřežil. Pohřešují stále 8 lidí

Číst článek

V době erupce, která začala v pondělí kolem druhé hodiny odpoledne místního času (dvě hodiny ráno středoevropského času), bylo na neobydleném, ale turisty navštěvovaném ostrůvku 47 lidí. Z toho 24 osob byli Australané, dále šlo o devět Američanů, pět Novozélanďanů, čtyři Němce, dva Číňany, dva občany Británie a Malajsijce.

Policie zatím potvrdila pět obětí, jejichž těla byla převezena do Aucklandu k soudní pitvě. První identifikovanou obětí se stal Hayden Marshall-Inman, který na ostrůvek ležící severně od pobřeží Nového Zélandu jezdil několik let jako turistický průvodce.

Policie se bude z lodě asi kilometr od ostrůvku snažit zjistit situaci pomocí dronů. Práci jí ztěžuje i silný vítr. Experti varovali, že v příštích 24 hodinách je 50% pravděpodobnost další stejně silné či menší sopečné aktivity.

Policie zahájí vyšetřování

Policie také kvůli úmrtím zahájí vyšetřování. Na dotaz novinářů nepotvrdila, zda se bude týkat organizátora turistických zájezdů na ostrov. „Budeme vyšetřovat, zda je někdo trestně zodpovědný za úmrtí a zranění,“ řekl bez dalších podrobností John Tims z místní policie.

Premiérka Jacinda Ardernová se dnes také setkala se záchranáři, kteří jako první dorazili v pondělí na White Island, a ocenila jejich „neuvěřitelnou statečnost“.

Několik pilotů vrtulníků přistálo přímo na kráteru, aby pomohlo lidem postiženým erupcí, popsal místním médiím pilot John Funnell. Ten podle BBC pomáhal v pondělí s komunikací mezi piloty, kteří letěli na White Island. „Dva z nich na kráteru vystoupili z vrtulníku, aby pomohli přeživším, z nichž někteří byli těžce zranění,“ popsal Funnell.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme