Nový Zéland o týden prodlouží přísná opatření kvůli koronaviru. V zemi je 1440 nakažených

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí o týden prodloužila přísná opatření vyhlášená kvůli koronaviru. Slíbila ale, že za týden některá z nich uvolní. Pětimilionový Nový Zéland vyhlásil koncem března jeden z nejpřísnějších ochranných režimů na světě. Země uzavřela hranice a vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti dříve, než zemřel první pacient. Koronavirem se tam nakazilo 1440 lidí a 12 zemřelo.

Wellington/Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová | Foto: HB | Zdroj: Reuters

Premiérka Ardernová slíbila, že 27. dubna bude mimořádný stav snížen ze čtvrtého na třetí stupeň, což umožní obnovu provozu některých pracovišť. Týkat se to má stavebnictví, části výroby a těžby dřeva. Budou povoleny akce s účastí do deseti lidí jako svatby nebo pohřby.

S nemocí covid-19 zemřelo v Česku 188 lidí, přibylo pět úmrtí. Vyléčilo se 1311 nakažených

Číst článek

Premiérka také řekla, že o tom, zda se budou moci opatření dále uvolnit, se rozhodne 11. května. „Ve srovnání se zbytkem světa se nám podařilo něco neuvěřitelného,“ řekla s tím, že aby se virus nevrátil, je třeba, aby byly i následující kroky správně. Nový Zéland se podle ní musí vyhnout tomu, aby se virus vracel.

Relativně málo nakažených

Původně se čekalo, že vláda začne omezení uvolňovat dříve. „Čím déle ponecháme uzávěru, tím méně pravděpodobné je, že se k ní budeme muset v budoucnu vracet,“ řekla Ardernová.

Nový Zéland patří k zemím s nejmenším počtem případů nákazy na 100 tisíc obyvatel. Premiérka si přeje, aby se lidé stále drželi doporučení a setrvávali doma, jak nejvíc to jde.

Z Austrálie a Nového Zélandu se vrátilo 300 Čechů repatriačním letem. Za letenku zaplatili 700 eur

Číst článek

K uvolňování opatření přistupuje i Austrálie, která v pondělí otevřela tři pláže v Sydney. Uzavřeny byly od 28. března ve snaze zamezit shromažďování velkého počtu lidí. I nyní ale musejí ti, kdo si sem přijdou zasportovat, udržet vzdálenost 1,5 metru od ostatních. Dovoleno není na pláži sedět ani se opalovat.

V Austrálii se koronavirem nakazilo více než 6600 lidí a zemřelo tam 71 pacientů. Stát Nový Jižní Wales, jehož střediskem je Sydney, za minulý den zaznamenal jenom šest nových nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme