Nový zmocněnec EU pro Makedonii překvapil

Evropská unie zesiluje své diplomatické aktivity v Makedonii. Dnes se ve Skopje ujímá úřadu zvláštní zmocněnec patnáctky pro Makedonii Francois Léotard. Jeho první aktivity však vyvolávají na západě rozpaky, protože odporují strategii EU a NATO pro Makedonii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Léotard je bývalým francouzským ministrem obrany a má se stát pravou rukou šéfa zahraniční politiky Unie Javiera Solany v Makedonii. Jeho slova před odletem však vyznívala tak, že Léotard bude dělat v této zemi vlastní politiku. V rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici Evropa 1 prohlásil, že makedonská vláda by se měla pokusit navázat dialog s albánskými extremisty: "Makedonská vláda by se měla snažit o jednání s rebely, aby zjistila, co ukončí násilí v zemi a nastolí mír," řekl Léotard zcela v rozporu s oficiální politikou Evropské unie a NATO.

Strategie západu říká, že rebelové bojující se zbraní v ruce proti demokratické Makedonii nemají žádné právo zasednout k jednání o politické reformě země. Ačkoliv Léotard dodal, že Unie tento názor nezměnila, jeho diplomatická mise má hned na úvod šrámy.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme