Nový zmocněnec pro Sýrii Brahímí varoval v Egyptě před velkým očekáváním

Alžírský diplomat Lachdar Brahímí přijel poprvé na Blízký východ ve funkci zmocněnce OSN a Ligy arabských států pro Sýrii. Svou misi zahájil v Egyptě. Po schůzce s generálním tajemníkem Ligy arabských států Nabílem al-Arabím varoval před přehnaným očekáváním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyjednavač OSN a LAS pro Sýrii Lachdar Brahímí | Zdroj: Reuters

Svou misi už dříve označil za takřka nesplnitelnou. Brahímí na konci srpna vystřídal ve funkci Kofiho Annana, který rezignoval s vysvětlením, že kvůli překážkám ze strany světových mocností se mu od jara nepodařilo prosadit jeho mírový plán.

Mezinárodní zmocněnec usiluje také o cestu do samotné Sýrie, kde chce jednat s prezidentem Asadem. Teherán mezitím oznámil, že následně Brahímí zajede také do Íránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šance Brahímího mise na úspěch komentoval ve Světě o třetí zahraničně politický analytik Radiožurnálu Milana Slezák

Právě Islámská republika spolu s Ruskem podporuje syrskou vládu, která potírá opoziční hnutí a ozbrojené povstalce. Arabské monarchie, Turecko a Západ naopak stojí za syrskou opozicí. Všichni přitom tvrdí, že jim jde o zastavení občanské války.

Podle zahraničně politického komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka se Írán stal velice vlivným hráčem v syrské krizi poté, co Liga arabských států pozastavila Damašku členství v této organizaci.

„Poté se okruh přátel Sýrie velice zužoval; samozřejmě na diplomatické úrovni nad ní drží ochrannou ruku Rusko a Čína, členové Rady bezpečnosti s právem veta.“

„A teď jde o to, že Sýrii už vlastně zbývá jediný kloudný přítel, hmatatelný přítel, když pominu hnutí, jako je Hizballáh v Libanonu, tak je to pouze Írán. Írán stojí při Sýrii neochvějně, pomáhá jí všemožně, posílá jí zbraně a dokonce i experty na boj s partyzány,“ poznamenal Slezák ve Světě o třetí.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme