Novým americkým ministrem pro vnitřní bezpečnost bude Kerik

Americký prezident George Bush rozhodl o změně sedmého člena své vlády. Na post ministra pro vnitřní bezpečnost chce nominovat bývalého newyorského vrchního komisaře Bernarda Kerika, který stál v čele newyorské policie v době teroristických útoků v září roku 2001 a později působil v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Bernard Kerik | Foto: AFP

Bernard Kerik nahradí Toma Ridge, který po útocích z 11. září zakládal nové ministerstvo koordinující práci 180 tisíc lidí při ochraně před teroristickými útoky. Po svém vzniku v roce 2003 ministerstvo spojilo pod jednu střechu 22 nejrůznějších federálních agentur.

Devětačtyřicetiletý Kerik je mediálně velmi známý, zejména v New Yorku, kde byl po útocích na Světové obchodní středisko pravou rukou Rudiho Giulianiho. Po jeho boku dohlížel na vyprošťovací a záchranné akce v troskách dvojice mrakodrapů.

To, že o post v reformovaném kabinetu prezidenta Bushe neusiluje sám bývalý starosta Giuliani spojují pozorovatelé s tím, že si nechává pootevřené dveře ke kandidatuře na prezidenta v roce 2008. Giuliani chce zatím podnikat a oznámil založení investiční společnosti.

Kerik je důrazným stoupencem prezidenta Bushe a angažoval se v letošní kampani za jeho znovuzvolení. V Iráku sloužil jako úřadující ministr vnitra a jako poradce tehdejšímu americkému správci Iráku Paulu Bremerovi.

Kerikova nominace přichází v době, kdy Bush po svém znovuzvolení přetváří kabinet pro druhé funkční období. Z patnáctičlenné vlády podalo demisi již sedm ministrů. Spekuluje se také o odchodu ministr zdravotnictví Tommy Thompson a brzké demisi ministra financí Johna Snowa.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme