Novým americkým ministrem pro vnitřní bezpečnost bude Kerik

Americký prezident George Bush rozhodl o změně sedmého člena své vlády. Na post ministra pro vnitřní bezpečnost chce nominovat bývalého newyorského vrchního komisaře Bernarda Kerika, který stál v čele newyorské policie v době teroristických útoků v září roku 2001 a později působil v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Bernard Kerik | Foto: AFP

Bernard Kerik nahradí Toma Ridge, který po útocích z 11. září zakládal nové ministerstvo koordinující práci 180 tisíc lidí při ochraně před teroristickými útoky. Po svém vzniku v roce 2003 ministerstvo spojilo pod jednu střechu 22 nejrůznějších federálních agentur.

Devětačtyřicetiletý Kerik je mediálně velmi známý, zejména v New Yorku, kde byl po útocích na Světové obchodní středisko pravou rukou Rudiho Giulianiho. Po jeho boku dohlížel na vyprošťovací a záchranné akce v troskách dvojice mrakodrapů.

To, že o post v reformovaném kabinetu prezidenta Bushe neusiluje sám bývalý starosta Giuliani spojují pozorovatelé s tím, že si nechává pootevřené dveře ke kandidatuře na prezidenta v roce 2008. Giuliani chce zatím podnikat a oznámil založení investiční společnosti.

Kerik je důrazným stoupencem prezidenta Bushe a angažoval se v letošní kampani za jeho znovuzvolení. V Iráku sloužil jako úřadující ministr vnitra a jako poradce tehdejšímu americkému správci Iráku Paulu Bremerovi.

Kerikova nominace přichází v době, kdy Bush po svém znovuzvolení přetváří kabinet pro druhé funkční období. Z patnáctičlenné vlády podalo demisi již sedm ministrů. Spekuluje se také o odchodu ministr zdravotnictví Tommy Thompson a brzké demisi ministra financí Johna Snowa.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme